Papouškům žako v přírodě zvoní hrana. Každý rok se jejich populace v Africe sníží o pětinu

UVNITŘ VIDEO – Ani zařazení obou druhů papoušků žako do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, nezastavilo nelegální odchyt těchto ptáků a obchodování s nimi na černém trhu. Podle africké iniciativy ENACT, která se snaží zabránit pašeráctví, ročně klesne celková divoká populace žaků velkých a liberijských o více než pětinu, konkrétně o 21 procent. Žaky decimují pašerácké sítě, které fungují mezi střední a východní Afrikou. V Ghaně klesl počet divoce žijících papoušků žako na pouhé jedno procento původního stavu, v řadě dalších afrických zemí se jejich počty snížily na méně než polovinu. Nejvíce nelegálních odchytů eviduje Demokratická republika Kongo, odkud bylo možné do roku 2017 žaky odchycené v přírodě legálně vyvážet.

Pašerák dostane za jednoho žaka 240 korun

Zařazením žaků do CITES I se před pěti lety zavedla u všech zemí, které přistoupily k této úmluvě, povinná registrace všech těchto papoušků chovaných v zajetí a chovatelé museli prokázat jejich legální původ. Bohužel, málokterá africká země tyto povinné registrace důsledně vymáhala. Keňa, Uganda a Demokratická republika Kongo dokonce zavedly amnestii pro ty, kdož vlastní jediného ochočeného papouška a nenakupovali tyto ptáky pravidelně. Ovšem každý v zajetí chovaný žako musí mít i roční licenci k chovu, která vyjde na 100 dolarů (asi 2400 korun). Někteří chovatelé proto kupují pašované papoušky, ale neregistrují je a neplatí chovatelské licence. Jiní dosud nevědí, že od roku 2017 platí povinnost registrovat všechny papoušky žako držené v zajetí.

Vyšetřovatelé ve východoafrických státech se soustředili především na nelegální prodej papoušků žako na internetu, ale fyzické obchodování s těmito ptáky opět nabralo na obrátkách. Podle chovatele, který svoje papoušky žako registroval a zaplatil licenci, funguje pašerácká cesta z Demokratické republiky Kongo do Keni a tranzitní zemí je Uganda. Pytláci vybírají mláďata žaků z hnízd, nebo je chytají do velkých proutěných klecí u napajedel. Vojenský konflikt na východě Demokratické republiky Kongo přiměl řadu místních lidí dát se na pytláctví papoušků žako, než by se věnovali obchodování se dřevem nebo nerosty, které zcela ovládli ozbrojení rebelové a představují smrtelné riziko. Pytláctví je také atraktivní proto, že platby probíhají v hotovosti.

Vánoční zátah na pašeráky v Kamerunu vyšel: úřady zabavily 200 papoušků žako

Koncová cena pro kupce? Až 6000 korun

Za jednoho odchyceného papouška žako dostávají pytláci okolo 10 dolarů (asi 240 korun). Čím zdravěji pták vypadá, tím vyšší je jeho cena. Zdraví žakové totiž mají větší šanci snést útrapy zdlouhavých transportů v drastických podmínkách. Pašeráci nakoupené žaky přepravují do Kampaly v Ugandě v autobusech dálkové dopravy, ale i v náklaďácích. Ptáci jsou uloženi v malých schránkách v zavazadlovém prostoru bez ventilace, mnohdy zahrabaní pod dalšími zavazadly. Při těchto dlouhých cestách, které trvají nejméně dva dny, jim hrozí smrt udušením, žízní, hladem a stresem. Jakmile se ptáci dostanou do Kampaly, pašeráci v keňské Mombase dostanou pokyn, aby je přepravili tam, nebo je dodali kupcům přímo v Kampale. Keňská policie se domnívá, že celou síť ovládá překupník z Mombasy.

Překupníci žaky prodávají koncovým zákazníkům za 100 až 250 dolarů (2400 až 6000 korun). Obchod probíhá prostřednictvím složitého systému ústních doporučení, přičemž identita prodejce není kupujícím známa. Policie netuší, jak tento prodejní systém funguje, ale vyšetřovatelé se domnívají, že východoafrická skupina pašeráků spolupracuje s dalšími podobnými sítěmi překupníků v Perském zálivu, zejména ve Spojených arabských emirátech a Saúdskou Arábií. Proti pašerákům má pomoci iniciativa ENACT, již v říjnu 2021 uzavřeli policejní prezidenti a ministři vnitra východoafrických zemí. Oficiálně však tato dohoda vstoupí v platnost až ve chvíli, kdy ji ratifikují parlamenty všech 21 členských zemí. Teprve potom bude moci boj proti pašerákům a překupníkům papoušků žako začít naplno.

Nekupujte papoušky žako z přírody, nabádá kampaň. Na jednoho přeživšího připadá 20 uhynulých

Úvodní foto: WWF

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..