Provozovatel horkovzdušného balonu neuspěl s odvoláním, za smrt papoušků zaplatí 55 tisíc euro

Ani odvolání nepomohlo provozovateli horkovzdušných balonů z nizozemského Schijndelu před vysokou pokutou za způsobení úhynu drahých papoušků během závodu balonů v roce 2017. Firemní balon tehdy proletěl pouhých 15 metrů nad zemí a 50 metrů od voliér a zvuk při zapalování hlavního hořáku vystresoval papoušky natolik, že se ve voliérách utloukli k smrti. Chovatel z Rijsbergenu, který společnost žaloval u regionálního soudu v Brabantsku, požadoval náhradu ve výši 113 tisíc euro (skoro tři miliony korun) za uhynulý pár arů hyacintových a jejich potenciální mláďata a za amazoňana žlutokrkého. Soud majiteli papoušků přiřknul v roce 2020 částku 68 tisíc euro (1,8 milionu korun), ale žalovaná strana se odvolala. Odvolací soud verdikt potvrdil, ale výši pokuty snížil na 55 tisíc euro.

„Papoušci mohou uhynout na akutní srdeční selhání, a ne neočekávaný hluk. Musela to být nějaká velká rána,“ uvedl pro deníku Telegraaf majitel zoologické zahrady Veldhoven a odborník na papoušky Richard Loomans. Provozovatel horkovzdušného balonu přiznal, že posádka letěla pod hranicí 300 metrů, která je určena pro průlet nad obydlenou oblastí. Na základě svědectví veterináře ale zpochybnila, že by papoušci mohli uhynout na stres způsobený průletem balonu. Jiná vysvětlení úhynu exotických ptáků ale soudce u odvolacího soudu v ‚s-Hertogenboschu odmítnul. Potvrdil tak vinu pilota konkrétního balonu, který neměl v dané lokalitě prolétat tak nízko. Pilot se hájil tím, že musel spouštět hořák, aby balon neklesl až na zem.

Provozovatel horkovzdušného balonu dostal milionovou pokutu za vyděšení papoušků k smrti

Nejde o první případ svého druhu

Lokality, kde jsou chována zvířata, mají posádky horkovzdušných balonů zakreslena v leteckých mapách, takže podle soudu je pravděpodobné, že v mapě byly zakresleny i tyto voliéry s papoušky. „Něco se tam pokazilo,“ komentoval případ jeden z pilotů horkovzdušného balonu Bram van Loosbroek, který se daného závodu neúčastnil. „Je evidentní, že tam došlo k této události.“ Piloti balonů však podle něj nejsou bezohlední a snaží se podobným situacím vyvarovat. Není jejich zájmem strašit zvířata chovaná na zemi. Incidentu se prý dalo zabránit, pokud by posádka použila speciální hořák vyvinutý pro oblasti s velkým výskytem dobytka. Je totiž tišší a nevyvolává mezi zvířaty tolik stresu.

Pilot Bram van Loosbroek rovněž uvedl, že pokud posádka například ví, že v blízkosti trasy letu jsou ohrady s pštrosy, přelétává se taková lokalita ve výšce minimálně 500 metrů. V tomto konkrétním případě podle Loosbroeka došlo ke shodě nešťastných náhod, protože místo incidentu se nacházelo blízko cíle závodu balonů. Nad voliérami tak v krátkém čase přelétlo několik posádek a papoušci byli z jejich přítomnosti nervózní. Korunu celé události nasadil nízký průlet balonu ze Schijndelu a použití hlučného hořáku. Podobný případ jako v nizozemském Rijsbergenu řešily i soudy ve Velké Británii. V roce 2013 vyplatilo britské ministerstvo obrany kompenzaci 2200 liber (asi 67 tisíc korun) za úhyn papouška po nízkém průletu vojenského letadla nad obytnou částí města Ayrshire.

Britská armáda zaplatila 70 tisíc korun majiteli papouška, který uhynul po nízkém průletu letadla

Úvodní foto: Wikimedia Commons / EliavCohen303

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..