Papouščí Halloween? Navštivte stálou výstavu koster v Safari Parku Dvůr Králové

UVNITŘ GALERIE – Blížící se Halloween vybízí k netradičním výletům. Pokud máte rádi papoušky a další exotická zvířata a chtěli byste je zažít poněkud jinak, „strašidelněji“, vypravte se do Safari Parku Dvůr Králové nad Labem, kde mají celoroční výstavu zvířecích koster a lebek. Nechybí mezi nimi ani papoušci nebo tukani. Většinou jde o zvířata, která chovala královédvorská zoologická zahrada a po jejich úhynu, ať už stářím nebo kvůli nějakému zdravotnímu problému, si je nenechala vypreparovat, jak je obvyklé, ale zrekonstruovala jejich kostry. Vidět tak můžete skelet ary hyacintového, vůbec největšího papouška světa, ale také tukana obrovského (viz úvodní foto) nebo srovnání lebek různých ptáků s mohutnými zobáky.

Bezesporu nejvzácnější kostrou celé výstavy, která se nachází v suterénu administrativní budovy Safari Parku, je nosorožec severní bílý. „Jde o kostru posledního jedince bílého severního nosorožce, který žil v Evropě. Nabiré byla zároveň jedním z posledních zvířat tohoto druhu na planetě. Narodila se ve Dvoře Králové. Po smrti byla z jejího těla získána kmenová buňka, která by v budoucnu mohla přispět k záchraně tohoto druhu,“ popisuje Safari Park. Milovníci ptáků ocení vitrínu s lebkami zástupců různých ptačích čeledí. „U anhingy či volavky slouží zobák jako harpuna. Plameňák, kolpík, nebo kachna jej užívá jako cedník. Zobák pelikána spolu s kožovitým vakem tvoří podběrák,“ ukazuje názorně výstava.

Nechybí ani kostra lidského plodu

„Kostra ledňáčka působí jako šperk vyrobený pro kabinet kuriozit na starém šlechtickém sídle. Pták pochází ze Zimbabwe. Za povšimnutí stojí poměr lebky ke zbytku kostry. Podobně drobně vypadá ve srovnání s hlavou i kostra ary hyacintového,“ konstatují autoři výstavy. Dalšího aru najdete ve vitríně s ptačími lebkami. Podle světlé části zobáku jde pravděpodobně o aru arakangu nebo aru zelenokřídlého. Oba tyto druhy, stejně jako aru hyacintového, ve Dvoře Králové v minulosti chovali, než se zoo přejmenovala na Safari Park a začala se specializovat výhradně na africkou faunu. K té nenáleží ani alexandr velký, jehož lebka je pro porovnání vedle lebky ary.

Impozantně působí lebka slona umístěná v samostatné vitríně, nebo skupina primátů. Největší kostra patří samci gorily, který žil ve zlínské zoo. Další kostry primátů pocházejí z královedvorské zoo. Kostra lidského plodu, kterou zde také naleznete, pochází ze sbírek Jiřího Wintera-Neprakty. „Součástí expozice je ukázka fetišů z lebek šimpanze, bonoba, orangutana a makaka. Výroba takových fetišů není sice hlavní příčinou vybíjení primátů, ale bezesporu k jejich úbytku přispívá. Je proto správné, že je obchod s takovými výrobky nezákonný,“ dodávají autoři výstavy. Řada vystavených koster patří zvířatům, na která se vztahuje úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES), a tak i k nim musí mít zoo registrační listy CITES.

Křížem krážem po českých zoo: Za Afrikou do Safari Parku Dvůr Králové nad Labem

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..