Vídeň zavádí povinné kurzy pro zájemce o koupi papouška. Platí od ledna a stojí 40 euro

Pořídit si papouška jako domácího mazlíčka si od Nového roku ve Vídni nebude moci hned tak každý. Zájemce bude muset nejprve absolvovat odborný kurz pro chovatele exotických zvířat a získat osvědčení pro vlastnictví takového zvířete. Kurz nebude úplně levný, vyjde na 40 euro (v přepočtu takřka 1000 Kč) a projít jím budou muset nejen budoucí majitelé exotických ptáků, ale také terarijních zvířat. Podobné kurzy zavedla před třemi lety rakouská metropole pro zájemce o koupi psů a od té doby jimi prošlo 10 tisíc lidí. Školení pro chovatele exotických zvířat se mají zaměřit na základní znalosti o zvláštních potřebách a náročných požadavcích na péči o tyto citlivé tvory.

Vídeňská radnice plánuje dva druhy kurzů. Jeden bude zaměřený na budoucí chovatele plazů a obojživelníků, druhý na zájemce o chov papoušků. Kurz má být minimálně čtyřhodinový a má obsahovat také informace o bezpečné manipulaci se zvířaty a právních předpisech, které se vztahují na jejich chov. Přesnou náplň kurzů vypracoval úřad městského zvířecího ombudsmana ve spolupráci s externími odborníky. Zájemci se budou moci přihlašovat online a na jeden kurz bude moci přijít maximálně 25 účastníků. „Školením o chovu těchto exotických tvorů nastavuje Vídeň nový standard pro zodpovědný chov zvířat, díky němuž bude možné už od počátku předcházet tichému utrpení těchto jedinečných tvorů,“ vysvětlil vídeňský radní Jürgen Czernohorszky.

Invazní druhy už nebudou moci rozmnožovat ani zoo. Majitelé těchto zvířat se musí ještě letos registrovat

Kdo se nezapíše, hrozí mu pokuta přes 90 tisíc korun

„Problematických situací u některých majitelů zvířat si často všimneme až tehdy, kdy už je příliš pozdě na nějaké řešení. Třeba když se ve vídeňském parku objeví další vypuštěný had,“ dodala metropolitní zvířecí ombudsmanka Eva Persy. Odborné kurzy podle ní představují skvělou příležitost, jak předejít neuváženému nákupu zvířat. Na stávající majitele terarijních zvířat a exotického ptactva se povinná účast na kurzech nevztahuje, ale radní je prý na těchto školeních rádi uvítají. Pokud však nový zájemce o koupi papouška kurz neabsolvuje a nenahlásí vlastnictví zvířete radnici, hrozí mu podle vídeňské městské vyhlášky o chovu zvířat pokuta až do výše 3750 euro, což je v přepočtu 92 tisíc korun.

Podobný systém by nebyl marný ani v České republice, která se potýká s řadou problematických mazlíkářů, jimž chov papoušků a potřeby těchto exotů často nic neříká. Mnozí ptáci pak končí v útulcích, jako je Společnost Laguna, kde jim musí věnovat intenzívní a velmi nákladnou veterinární, ale také psychologickou péči. Základních chyb se lidé dopouští už při špatném krmení papoušků, kdy jim nevhodnou stravou zadělávají na chronické zdravotní problémy. Právě špatná strava vede podle veterinářky Ľubice Nečasové k tomu, že velmi oblíbení papoušci žako, kteří by měli mít dietní stravu, hynou často v nižším věku, než kterého se běžně dožívají andulky. Interním průzkumem mezi kolegy dospěla k názoru, že životnost žaků jako domácích mazlíčků v Česku dosahuje v průměru pouze pěti let místo obvyklých čtyřiceti.

Smutný fakt: polovina ochočených žaků v Česku se nedožije ani věku andulky

Úvodní foto:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..