Na světový kongres při EXOTĚ Olomouc přijede Tony Silva, kurátor ACTP či expert na mutace papoušků z Dubaje

UVNITŘ POZVÁNKA – Velmi pestrou směs přednášek od zahraničních spíkrů nabídne druhý ročník mezinárodního kongresu pro chovatele papoušků, který proběhne v sobotu 14. října při výstavě EXOTA Olomouc v olomouckém hotelu Flora. Do České republiky opět zavítá americký chovatel, ornitolog a publicista Tony Silva, dále kurátor německé Asociace pro ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) Vladislav Marcuk, expert na vzácné mutace papoušků a umělou inseminaci Mustafa Khan Hamdam ze Spojených arabských emirátů, veterinář Lorenzo Crosta původem z Itálie a úspěšný český chovatel kakaduů palmových, ale také různých mutačních papoušků Bohumír Šimerda. Pozvánku na kongres pro zahraniční účastníky v pondělí zveřejnili pořadatelé na Facebooku.

Zkušenosti ACTP a Nad Al Shiba Birds Breeding Centre

Tony Silva bude na kongresu přednášet o svých letitých zkušenostech s umělou inkubací a ručním odchovem papoušků. Účastníci akce si od něj budou moci nechat podepsat nejrozsáhlejší publikaci o amazoňanech, která kdy vyšla. Loni tuto knihu v angličtině vydala Nová EXOTA, letos se u příležitosti EXOTY Olomouc a kongresu očekává vydání její české verze. Kurátor německého ACTP Vladislav Marcuk pohovoří na kongresu o zkušenostech s chovem ohrožených druhů papoušků a jejich vracením do původních biotopů. ACTP loni ve spolupráci s brazilskou vládou a dalšími partnery vypustila do přírody první dvě skupiny ve volnosti vyhynulých arů škraboškových a vlastní největší počet těchto ptáků na světě (poté, co je do Německa přesunuli dědicové katarské záchranné stanice Al Wabra).

Mustafa Khan Hamdam ze Spojených arabských emirátů je zástupem chovného centra Nad Al Shiba Birds Breeding Centre, jež se původně zaměřovalo na chov a odchov loveckých sokolů pro zámožné sokolníky ze zemí Perského zálivu. V posledních letech se věnuje i chovu vzácných mutací papoušků a má bohaté zkušenosti s umělou inseminací u všech těchto ptáků, umělou inkubací a ručním odchovem mláďat. Zaměřuje se především na alexandry, pochlubit se ale může vzácnými mutacemi amazoňanů nebo papoušků žako (například mutací lutino, kdy je žako zcela bílý a má červený ocas – viz video výše). Italský veterinář Lorenzo Crosta na kongresu EXOTA Olomouc vystoupí s přednáškou „Veterinární správa ptačího chovu aneb jak si zajistit od vašeho veterináře tu nejlepší péči“.

Vstupné vyjde na 1800 nebo 2400 Kč

Lorenzo Crosta sice pochází z Itálie, kde v roce 1989 získal doktorát z veterinárního lékařství na Milánské univerzitě a v roce 2009 doktorát z veterinárních klinických věd na univerzitě v Turíně, od roku 2018 ale působí jako docent aviární a zoologické medicíny na Fakultě veterinárních věd Univerzity Sydney v Austrálii a je ředitelem veterinární nemocnice pro ptáky, plazy a exotická zvířata. Bohumír Šimerda si pro olomoucký kongres připravuje přednášku na téma srovnání tradičních a moderních přístupů k chovu papoušků. Jde o nejúspěšnějšího chovatele kakaduů palmových v České republice, kterému se opakovaně podařilo tyto náročné papoušky odchovat jak uměle, tak přirozenou cestou pod rodiči. Věnuje také chovu dalších vzácných druhů a mutací papoušků.

Druhý ročník mezinárodního kongresu EXOTA Olomouc se uskuteční v sobotu 14. října 2023 v olomouckém hotelu Flora nedaleko výstaviště Flora, kde bude ve stejný víkend probíhat mezinárodní výstava exotického ptactva EXOTA Olomouc. Vstup na kongres vyjde na 1800 Kč, případně na 2400 Kč jako „premium“, které obsahuje neomezený vstup na výstavu EXOTA Olomouc a účast na slavnostním galavečeru po samotném kongresu. Koordinaci zahraničních spíkrů a účastníků zajišťuje Lubomír Tomiška, někdejší asistent kurátorky Loro Parque na Tenerife a zástupce šéfredaktora časopisu Nová EXOTA, který je zároveň redaktorem německého chovatelského časopisu Papageien a zajišťuje odborné rady řadě zahraničních chovatelů papoušků.

EXOTA Olomouc 2018 přilákala i chovatele arů škraboškových z Německa. Letos nabídla nejvíc vzácností

Úvodní foto: Koláž Ararauna.cz

Předchozí článek

Austrálie zařadila nominátní poddruh kakadua inka na seznam ohrožených druhů

Dálší článek

Tip na letní dovolenou: na Madeiře se otevřel nový ptačí park Ilha das Aves s 300 opeřenci

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější