Naše sezóna volného létání 2014: střet araraun s kánětem a psem, výcvik korel a amazoňana

Ara ararauna, amazoňan modročelý a korela chocholatá při volném letuUVNITŘ VIDEA – Počasí nám už nedovoluje létat s papoušky venku, proto bych rád zhodnotil naší druhou leteckou sezónu ochočených arů araraun Fifa a Riky. Během celého roku se ararauny opět zdokonalovaly v orientaci známých i nových terénů a nástrah, které je mohou překvapit a nemohou na ně být nijak připraveny. Jedno takové setkání zažila samička Riky, když při pravidelném létání usedla na strom vzdálený asi 800 metrů ode mne a nevšimla si sedícího káněte v těsné blízkosti. Samozřejmě hned nastala rvačka, následně úprk a pronásledování. Tato zkušenost se neobešla bez poraněného drápku.

Neseznamujte papoušky se psy!

Setkání s kánětem Riky utvrdilo v tom, že musí být obezřetnější a nedůvěřovat všemu, s čím se venku setká. Určitě si to zapamatovala, protože nyní při každém prvním letu za hlasitého křiku vyhání vše živé z blízkého i vzdáleného okolí. Podobného ponaučení se dostalo i samečkovi Fifovi, který se ocitl při nízkém letu ve spárech zubů volně pobíhajícího psa, s kterým udělali několik kotoulů. Stáli při nás ale všichni svatí a rovněž Fifo z tohoto setkání vyvázl jen se zlomeným ocasním perem a v pořádku přiletěl zpět ke mně. Stejně jako v případě káněte jsem mu nemohl nijak pomoci, protože ke střetu se psem došlo v úctyhodné vzdálenosti ode mne. Každopádně jsem pochopil, že je špatné doma socializovat papoušky se psy, i když jsou to vaši mazlíčci. Papoušek pak při volném letu očekává, že jakýkoli cizí pes bude kamarád. Nyní to už vím.

K TÉMATU: Volné létání papoušků není vždy jen radost. Příběh ararauny, která doplatila na svoji smělost

Se Zdeňkem Krňávkem se nám letos podařilo zorganizovat letní setkání chovatelů volně létajících papoušků na Krásném u Šumperka, a to i přes Zdeňkův velký hendikep po těžkém úrazu. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem zúčastněným, že jsme se sešli v tak velkém počtu, který mluví sám za sebe, že se volnému létání s papoušky různých druhů dostává stále větší pozornosti a obliby.

Úspěšný výcvik létání korel na volno

Během letošní sezóny se nám podařilo vycvičit na volný let dvě korely chocholaté. S těmito papoušky doposud nikdo v České republice volné létání nepraktikoval. Premiéru si korely odbyly na již zmiňovaném letním srazu na Krásném, kde volně létající korela sklidila nevídaný obdiv. Cílem výcviku těchto menších papoušků byl dokázat široké veřejnosti, že se dá volně létat i s běžně cenově dostupnými druhy, nejen s ary. Hned po korelách následoval výcvik amazoňana modročelého, který dopadl na výbornou. Jak jinak! Všechny papoušky trénujeme stejným způsobem.

ČTĚTE TAKÉ: Zdeněk Krňávek: Jaká byla naše třetí sezóna volného létání s araraunami v Šumperku?

Dále musím zmínit moji dceru Elišku Koukolovou, bez které bych si výcvik dvou korel současně nedovedl ani představit. Díky její trpělivosti (a to i se mnou) se nám to podařilo, i když to někdy pořádně „skřípalo“. Ale to už k podobně náročným činnostem patří. Celkově bych létací sezónu 2014 hodnotil jako úspěšnou. Létáme se dvěma araraunami, dvěma korelami a jedním amazoňanem modročelým. Uvidíme, co nám přinese nadcházející rok 2015. Nevylučuji, že se k našim pěti volně létajícím papouškům přidají ještě další. Ale to bych předbíhal…

Do nového roku 2015 přeji všem chovatelům jen samou radost s vašimi opeřenými mazlíčky.

Úvodní foto: Tomáš Koukola

Předchozí článek

Nové vědecké členění aratingů: čtyři rody místo tří, 24 samostatných druhů

Dálší článek

Indický paradox: Papoušci hynou v ochranných sítích proti opicím

One Comment

  • Korely jste dokrmovali od kolikátého dně života ? Předem děkuji 🙂

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější