Arové horští zabavení celníky na dálnici u Pardubic jsou zpět u majitele, prokázal jejich původ

Ara horskýPouze několik dní strávili v deponaci u České inspekce životního prostředí (ČIŽP) arové horští, které minulé úterý 4. října zadrželi celníci při kontrole dodávky na sjezdu z dálnice D11 u Libišan na Pardubicku. Chovatel, který papoušky převážel podle svých slov k veterináři, u sebe neměl potřebné doklady a protože ara horský spadá do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, celníci mu papoušky odebrali. Kromě arů horských šlo ještě o amazoňany pomoučené, amazoňany žlutolící a žaky velké. Tyto papoušky inspekce nadále zadržuje.
„U části zadržených papoušků, konkrétně u arů horských, byl následně původ prokázán a jejich zadržení bylo ukončeno (ČIŽP o tom vyrozuměla jak držitele exemplářů, tak Celní úřad pro Pardubický kraj). U zbývajících zadržených exemplářů byl držitel vyzván k prokázání jejich původu (doložení dokumentů), na které ČIŽP zatím čeká,” sdělila na dotaz serveru Ararauna.cz Jana Jandová, zástupkyně tiskové mluvčí ČIŽP. Zatímco ara horský je veden v CITES I a vztahují se na něj přísnější podmínky, všechny zbývající druhy zajištěné pardubickými celníky spadají do CITES II. I u těchto ptáků by ale chovatel měl být schopen doložit jejich původ.

Celníci při zajišťování mláděte ary horského (Foto: Celní úřad Pardubického kraje)
Celníci při zajišťování mláděte ary horského (Foto: Celní úřad Pardubického kraje)

Jaké jsou povinnosti při převážení papoušků?

U ptáků zařazených do CITES I musí chovatel při kontrole (včetně kontrol při transportu) předložit registrační list CITES, v němž je zaneseno číslo celistvého bezešvého kroužku CITES nebo mikročipu, jímž je papoušek nezaměnitelně označen. Na papoušky z přílohy CITES II se vztahuje povinnost doložení původu. Chovatel je musí mít zaznamenány v chovatelské knize, kde by mělo být uvedeno, kdy daného papouška koupil, od koho a případně předložit i kupní smlouvu. Registrační povinnost a značení exemplářů CITES II speciálním kroužkem CITES nebo mikročipem se nevyžaduje. Právě u ptáků spadajících do CITES II mnoho chovatelů o povinnosti prokázání původu neví.

K TÉMATU: Celníci na dálnici u Pardubic zajistili automobil s ary horskými, žaky a amazoňany

Pokud celníci při kontrole vozidla narazí na papoušky, k nimž jim majitel nedokáže předložit doklady o původu, předají je místně příslušným inspektorům ČIŽP. Takto zadržené ptáky ČIŽP následně umístí do některého ze záchranných center CITES, jež fungují především při zoologických zahradách a jejichž status potvrzuje ministerstvo životního prostředí. Pokud majitel papoušků nedoloží jejich původ, proběhne soud, který může rozhodnout o propadnutí ptáků státu. V ten moment obvykle přechází vlastnictví zajištěných papoušků na zoologickou zahradu, v jejímž záchranném centru byli deponováni a jsou pravomocně zabaveni.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Jak dopadlo letošní hnízdění araraun v šumperském paneláku s podloženými mláďaty harlekýnů?

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 14. až 16. října 2016

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější