Pražské zoo se podařilo odchovat nestora kea, zahnízdili i papoušci patagonští ve skalní stěně

Rákosův pavilon v pražské zoologické zahradě, který obývají vzácné druhy papoušků, zažívá letos na jaře baby boom. Vůbec poprvé zde úspěšně zahnízdili nestoři kea a v umělé hnízdní skále v části expozice nazvané Jihoandské podhůří vychovávají mláďata papoušci patagonští chilští. Ve voliéře s nestory kea úspěšně zahnízdili i flétňáci australští, černobílí krkavcovití ptáci známí tím, že v době hnízdění svá mláďata urputně brání přes vetřelci. Největším letošním úspěchem je ale zcela jistě hnízdění nestorů kea, byť ze dvou vylíhnutých mláďat přežilo jen jedno a ošetřovatelé jej musí dokrmovat ručně. Šestiletý rodičovský pár pochází z belgické soukromé zoologické zahrady Pairi Daiza.

Nestoři zahnízdili v jedné z dvou umělých hnízdních nor, které jim připravili chovatelé. Obě mláďata se vylíhla týden po nuceném uzavření zoo kvůli pandemii koronaviru, konkrétně pak 21. března. „Jedno bohužel nepřežilo. Druhého se ujal kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl se ženou a pustili se do náročného umělého odchovu,“ přiblížila pražská zoo ve svém časopise Trojský koník. MVDr. Helena Vaidlová působí v zoo jako veterinární lékařka specializující se právě na ptáky, a tak se maličký kea ocitl ve správných rukou. Byl umístěn do boxu, kde se zpočátku hřál při nižší teplotě, než v tomto věku potřebují ostatní druhy papoušků. I původní teplota 35 stupňů byla poměrně brzy snížena na 30 až 32 stupňů.“

Nestory kea v Česku odchovávají již dva soukromí chovatelé a jedna zoo

Teprve druhý odchov v českých zoo

V prvních týdnech mládě dostávalo polotekutou krmnou směs každé dvě hodiny, s delší přestávkou mezi půlnocí a šestou ráno. Půldruhého měsíce starému mláděti už stačí krmení třikrát denně. Oproti jiným papouškům se mladý kea neozývá chraplavým papouščím hlasem, ale pískáním. Také je velmi čistotný. „Zatímco většině jiných druhů nijak nevadí, když se jim v hnízdní dutině hromadí trus, malí keové ho vystřikují na okraj hnízda. V tomto konkrétním případě si mládě ulevovalo na okraj bedničky nebo cíleně do jednoho rohu,“ popisuje pražská zoo. Odchov jediného mláděte může být problematický z hlediska socializace. Často se totiž stává, že mládě, které nevyrůstá po boku dalších papoušků, začne za vlastní druh považovat lidi.

Pražská zoo je teprve druhou v České republice, které se podařilo odchovat nestory kea. Prim drží liberecká zoologická zahrada, která v minulosti rovněž odchovávala mladé key ručně, ale podařil se jí i odchov pod rodiči. Další tuzemské zoo ještě na odchov tohoto druhu čekají, případně nemají složené páry. Nestory kea chovají i v Zoo Plzeň a Zoo Zlín. Rákosův pavilon v pražské zoo zaznamenal také přirozený prvoodchov papouška patagonského chilského. Čtyři mláďata, která jsou pokračovateli čisté linie po prarodičích z Chile, vyrůstají v umělé skalní dutině ve venkovní průchozí voliéře na samém konci Rákosova pavilonu. V pražské zoo už letos odchovali i lorie balijské, lorie olivové, lorie sumbawské, lorie černohlavé a papoušky zpěvavé.

Úvodní foto: Parrotsdailynews.com/Juan Cornejo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..