Video novinky ze světa papoušků: kakadu palmový v Zoo Praha opustil budku, mláďata kakapů dovádí na klinice

Možná si pamatujete, jak na Ararauně každý pátek vycházel přehled ptačích burz a výstav. Ano, to bylo ještě před pandemií koronaviru a epidemií ptačí chřipky. Ode dneška se budete na tomto webu každý pátek setkávat se zajímavými videy s papoušky – ať již aktuálními, nebo prostě zajímavými. Na internetu kolují tisíce videí s papoušky, ne všechna ale stojí za to vidět a dá se k nim něco říci. Na Ararauně budeme vybírat taková videa, která by vám určitě neměla uniknout. Zajímavosti z chovu, unikátní záběry z přírody, ale i nějaké ty legrácky. S výběrem nám můžete pomoci i vy: stačí, když nám do redakce pošlete tipy, co by měli ostatní v pátek na Ararauně vidět. Předem díky! A co tu máme dnes?

Mládě kakadua palmového v Zoo Praha opustilo budku

Začátkem února se v zázemí pražské zoologické zahrady vylíhlo další mládě kakadua palmového, o které se vzorně starali rodiče. Minulý týden malý kakadu poprvé opustil hnízdní budku a porozhlédl se po vnitřní voliéře. Video zveřejnila zoo na svém YouTube kanálu „Krátce ze zoo“, kam umisťuje amatérské záběry od ošetřovatelů a chovatelů z neveřejného zázemí či těch míst expozic zoo, kam se návštěvníci nedostanou.

Amazoňan ohnivý po výbuchu sopky na Svatém Vincentu

Farmář Grant Connell objevil a s přáteli natočil amazoňana ohnivého, který začátkem dubna přežil erupci sopky na ostrově Svatý Vincenc. Ochránci přírody si dělají velké starosti o přeživší ptáky, protože povrch ostrova pokryl sopečný prach a znemožňuje amazoňanům, ale i dalším divokým zvířatům, přístup k potravě. Před výbuchem sopky se tamní populace amazoňanů ohnivých odhadovala na 750 jedinců. Země tohoto papouška považuje za svého národního ptáka.

Mláďata kakapů dovádí na veterinární klinice

Všechna mláďata papoušků jsou hravá a platí to i o kakapech sovích, nelétavých papoušcích z Nového Zélandu. Skupinky mladých ptáků se musela ujmout veterinární klinika Dunedin Wildlife Hospital poté, co při poslední hnízdní sezóně v roce 2019 propukla mezi kakapy aspergilóza. Mladí ptáci zůstali na klinice až do úplného osamostatnění a poté byli postupně vypuštěni v ostrovních rezervacích poblíž novozélandské pevniny. Celková populace kakapů sovích po rekordní sezóně 2019 překonala hranici 200 jedinců.

Rocková hvězda amazoňan žlutohlavý

Tico je dvacetiletý amazoňan žlutohlavý s vynikajícím smyslem pro rytmus a hudbu. Miluje kytarové písně a zejména pak rockové hity. Jeho majitel Frank Maglio ho naučil doprovázet skladby od Led Zeppelin, Eagles, The Beatles, Coldplay či Bon Joviho. V posledních týdnech se s jejich videy na YouTube a sociálních sítích roztrhl pytel. Konkrétně toto video, kdy Tico doprovází Franka hrajícího na elektrickou kytaru, je asi nejpovedenější.

Strašně sprostý kakadu molucký

Že se kakaudové molučtí dokáží naučit hrozně moc slov, je známé. A že se při povídání umí i pěkně rozohnit, to také. Ale sprška sprostých nadávek, jakou předvádí kakadu Pebble v autě se svým majitelem, to je prostě něco neuvěřitelného. Někdy příště si tu ukážeme ochočeného kakadua moluckého, kterého chová Iggy Pop – jeho papoušek má dokonce vlastní profil na Instagramu, kde je populárnější než jeho majitel…

Úvodní foto: Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..