Papouščí zoo Bošovice má novou expozici kognů smaragdových, odchovala už 41 mláďat

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Samostatnou expozici věnovanou skupinovému chovu kognů smaragdových, nejjižněji žijícího papouška na světě, otevřela v neděli Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jižní Moravě. Stylově tak zakončila letošní návštěvnickou sezónu, protože od pondělí je zoo (až na výjimky) veřejnosti uzavřena a otevře se zase až v březnu příštího roku. Kogny smaragdové, označované také jako kogny jižní, Papouščí zoologická zahrada chová od roku 2018, kdy si pořídila tři mladé páry a umístila je do společné voliéry v pavilonu amazoňanů. Tehdy šlo o půlroční až roční ptáky a hned následující rok dva páry zahnízdily a úspěšně odchovaly osm mláďat. Jeden pár dokonce z jedné snůšky vyvedl šest mláďat.

S odchovy kognů se v Bošovicích dařilo i v dalších letech. Zahrada hned v druhém roce zvýšila počet párů ze tří na pět a v roce 2020 od nich odchovala 10 mláďat, v roce 2021 rekordních 14 a letos pak dalších devět. Papoušci tak dohromady za čtyři sezóny vyprodukovali 41 mladých. „Jsme jediná zoo v Evropě, která praktikuje skupinový chov kognů smaragdových,“ říká zakladatel Papouščí zoo Vlastimil Škrhák. Odchovaná mláďata kognů putovala k soukromým chovatelům v České republice i do zahraničí, ale také například do pražské zoologické zahrady, která si předloni z Bošovic odvezla dva páry, z nichž jeden letos úspěšně odchoval přirozeným způsobem jedno mládě.

Úspěch Papouščí zoo v Bošovicích: hned napoprvé odchovala šest kognů smaragdových

Další videa se můžete přehrát zde.

Současná expozice není pro kogny finální

Již v době, kdy si bošovická zoo kogny pořizovala, plánovala speciální expozici, kterou chtěla obsadit oběma druhy kognů. Vedle kognů smaragdových tedy i kogny dlouhozobými, které chová například pražská zoologická zahrada a také několik soukromých chovatelů (kteří je také úspěšně rozmnožují). S nimi v Bošovicích nadále počítají, dokonce by jim chtěli věnovat dnešní novou expozici kognů smaragdových a tyto ptáky přemístit naproti do nové rozlehlejší voliéry. „Máme představu větší skupiny okolo třiceti kognů smaragdových, kteří budou potřebovat ještě větší prostor,“ vysvětluje Vlastimil Škrhák. V nejbližších letech ale budou kognové smaragdoví obývat nynější novou expozici, která se nachází u vchodu do dětské zoo, již v Bošovicích otevřou na jaře se začátkem příští návštěvnické sezóny.

„Venkovní část expozice je celá z kamene – bulharské ruly – a říkáme jí „jeskyně“. Je tam i malý vodopád a vytváříme jim tam umělou vodné mlhu. Vnitřní část nazýváme „bludiště“, protože ji tvoří dvě zimoviště oddělená stěnou, ve které je několik otvorů a kogny jimi mohou volně prolézat,“ popisuje Vlastimil Škrhák. Kogny se do nové expozice stěhovaly již na jaře v březnu. Tehdy ale ještě nebyla hotová venkovní část, takže první měsíc papoušci strávili zavření v zimovišti. Od dubna je expozice kompletně zprovozněná. „O našem skupinovém chovu kognů vyšla reportáž v německém časopise Papageien a objevili se i na kolekci českých známek, které jsme letos vydali,“ dodává Vlastimil Škrhák.

Papouščí zoo Bošovice rozšiřuje kolekci o kogny jižní, nejjižněji žijící papoušky na světě

Fotografie a videa: Lukáš Kadela, Papouščí zoo Bošovice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..