Nad Českem už létá i první ochočená arakanga. Ve Faunaparku Lipová

Ara arakanga ZoeyUVNITŘ VIDEO – Řady velkých druhů arů, které lze v České republice vidět létat na volno, rozšířila první arakanga. Samička jménem Zoey si odbyla leteckou premiéru toto úterý 5. srpna ve Faunaparku Lipová-lázně v Jeseníkách, kde doplnila již existující aří letku složenou z ary ararauny, ary zelenokřídlého a ary harlekýna. „Původně jsem plánoval, že je poprvé pustím bez kšír až za dva týdny, ale přesvědčila mě příhoda, která se stala před čtrnácti dny, kdy nám nešťastnou náhodou Zoey ulétla i s kšíry. Několikrát zakroužila ve stometrovém okruhu nad Faunaparkem a za doprovodu ostatních volně létajících arů se vrátila zpět,“ řekl serveru Ararauna.cz provozovatel Faunaparku Petr Augustýn.

První reálný let bez kšír absolvovala Zoey ve věku 135 dní. Předtím prošla základním výcvikem letu na bidlo a zpět na povel chovatele a zúčastnila se i letních srazů vyznavačů volného letu papoušků v Lipové-lázních a na Krásném u Šumperka. Na obou akcích ale byla ještě na kšírách a nelétala. Neplánovaný let s kšírami se jí „povedl“ před akcí u Šumperka. „Bylo hezké sledovat, jak ji doprovázejí ostatní arové z naší letky, kteří ji udržovali blízko Faunaparku,“ popisuje Petr Augustýn. Samičku ary arakangy si pořídil ještě neodstavenou a po nějakou dobu ji dokrmoval speciální dokrmovací kaší, aby se na něj lépe fixovala.

Na létající ary v Lipové narazíte denně

Zoey je čtvrtým druhem velkého ary ve volné letce Faunaparku Lipová-lázně, pokud se počítá i kříženec ary zelenokřídlého a ary ararauny označovaný jako ara harlekýn. Petr Augustýn by rád toto seskupení výhledově doplnil i o aru vojenského a časem uvažuje také o arovi hyacintovém. Mezi obyvateli Faunaparku je také volně létající kakadu bílý. Mezi chovateli praktikujícími volný let papoušků lze v České republice narazit i na volně létajícího aru žlutokrkého a aru červenoramenného. Poměrně často se této aktivitě věnují o chovatelé ochočených žaků, občas lze spatřit i volně létající aratingy nebo amazoňany. Raritou, která měla premiéru na sobotním srazu u Šumperka, byla na volný let vycvičená korela.

ROZHOVOR: Petr Augustýn: Faunapark jsem chtěl mít od dětství, papouščí letku ještě rozšířím

Aří letku ve Faunaparku lze spatřit každý den. Papoušci jsou volně puštění v areálu parku a pohybují se mezi návštěvníky, posedávají na stromech, okapech nebo blízké houpačce a čas o od času se proletí nad Lipovou-lázněmi. Denně s nimi Petr Augustýn chodí na louku nad Faunapark, kde je vypouští na větší prolety. „Zoey je v tomto ohledu ve výborné kondici, ostatn zkušení arové zakrouží pětkrát a letí si odpočinout, ale ona těch okruhů oblétne ještě pět úplně sama,“ popisuje majitel Faunaparku. K „domácím“ arům se pravidelně přidávají i přespolní papoušci, jejichž majitelé pravidelně Faunapark navštěvují.

 

Předchozí článek

Nové druhy loriů: floreský, biakský, sumbawský, horský, rudopáskový, měsíčkový a sulaweský

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 8. až 10. srpna 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější