Ze Zoo Ústí nad Labem ulétl ara zelenokřídlý, zahrada žádá veřejnost o pomoc

Ara zelenokřídlý ulétl ze Zoo Ústí nad LabemŽádost o pomoc při hledání ulétlé samice ary zelenokřídlého zveřejnila zoologická zahrada v Ústí nad Labem. Papoušek ulétl ve středu z voliéry u pavilonu exotária. „Samice se nejprve držela v okolí, ale pak přelétla mimo areál zoologické zahrady. Poslední informaci máme díky vnímavému obyvateli Ústí nad Labem z okolí sousední Vojanovy ulice a ulice V Háji cca ve 20.00 hodin. Na místo dorazila naše zooložka, ale aru již nedohledala,“ informovala zoo prostřednictvím své oficiální stránky na sociální síti Facebook. „Úprchlík měří cca 50 cm, s ocasem cca 85 cm, má červenou barvu a zelenomodrá křídla. Pokud jej uvidíte, prosíme, kontaktujte nás na tel. 731 506 204 nebo 720 043 635,“ dodala.
„Důležité je reagovat hned, jak papouška uvidíte, přesně lokalizovat místo a pokud možno udržovat vizuální kontakt, dokud naši pracovníci nepřijedou,“ upozornila zoo, která již loni musela řešit problém s narušeným pletivem voliéry pro velké ary, které začali rozebírat arové hyacintoví. Největší papoušci světa, které ústecká zoo získala od státu jako ptáky zabavené soukromé chovatelce, strávili ve veřejné expozici necelý měsíc. Jakmile ošetřovatelé objevili narušené pletivo, putovali arové hyacintoví zpět do odchovny v neveřejném zázemí zoo, kterou obývají dodnes. Ve veřejné expozici zůstal jen ara zelený, ara ararauna a pár arů kanind.

S chytáním ary mají čerstvou zkušenost ve Zlíně

Čerstvou zkušenost s chytáním ulétlého ary hyacintového mají ve zlínské zoologické zahradě. Pták rovněž narušil pletivo velké proletové voliéry pro několik druhů arů a protáhl se ven. Poté se objevil v městské části Štípa, kam byli přivoláni hasiči z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Ara se usadil na drátech vysokého napětí, proto hasiči nejprve zajistili odpojení elektřiny a poté se papouška snažili zmáčet vodou, aby nemohl létat. Ara se však zalekl neobvyklého dění ve své blízkosti a ulétl na blízkou střechu, odkud si to namířil zpět do areálu zoo. Tam se po dva dny zdržoval poblíž voliéry, z níž uprchl, ale poté zmizel neznámo kam.

K TÉMATU: Vzácný uprchlík odchycen: ara hyacintový se po čtyřech dnech vrátil do zlínské zoo

Zlínská zoo neváhala a obrátila se s prosbou na veřejnost. Díky ní se podařilo aru objevit čtvrtý den po jeho útěku mezi obcemi Lukov a Lešná, kde jej spatřili lidé jedoucí na návštěvu zoo. Krátce nato byl odchycen ošetřovateli a umístěn na pozorování do separované voliéry. Pražská zoo zase letos v zimě odchytávala skupinku ibisů skalních, kteří využili díry ve voliéře, jež způsobil těžký mokrý sníh. Kromě jednoho ptáka, který uhynul po pozření nevhodné potravy, se zahradě podařilo po několika dnech pochytat všechny ibisy. Doufejme tedy, že štěstí bude přát i ústecké zoologické zahradě.

Úvodní foto: Zoo Ústí nad Labem
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..