Krásné u Šumperka v sobotu popáté ožije srazem volně létajících papoušků. Letos s arou hyacintovým

Vyznavači volného letu papoušků z celé České republiky se v sobotu 5. srpna sjedou na tradiční sraz u vodní nádrže Krásné u Šumperka. Pátý ročník setkání, který začne v 11 hodin dopoledne, obohatí i největší papouščí druh na světě, ara hyacintový, kterého doveze fotograf František Brzák, známý cestovatel a autor unikátních snímků vzácných papouščích druhů ve volné přírodě. Chovatelé z celé republiky ale představí i další velké, střední i menší druhy papoušků, od nejpočetněji zastoupených arů araraun přes ary zelenokřídlé, ary arakangy, zástupce kakaduů, žaky velké, aratingy až po nejmenšího aru červenoramenného, korely nebo andulky.
Sraz tradičně pořádá šumperský chovatel a zakladatel volného létání papoušků v České republice Zdeněk Krňávek, který však stejně jako loni nebude moci zapojit svoje dvě ochočené ary ararauny Báru s Endym. „Mají rodičovské povinnosti, starají se o dvě vlastní a jedno podložené mládě. Bez problémů přijali malou arakangu, kterou rodiče nekrmili,“ přiblížil Zdeněk Krňávek. O srazu se už mezi lidmi z Šumperka i dalekého okolí ví a každoročně se na něj přichází podívat stále větší počet lidí. Loni dorazily přes dva tisíce zájemců a letos se očekává ještě větší účast, ale vše je samozřejmě závislé na tom, jaké bude počasí. Pro děti bude připravena i jízda na koních.

Někteří chovatelé plánují kempovat několik dní

Ara hyacintový Kubík, kterého budou moci spatřit účastníci sobotního Papouščího dne u vodní nádrže Krásné poblíž Šumperka (Foto: František Brzák)

Někteří chovatelé na Krásné vyrazí s několikadenním předstihem a spojí setkání s kempováním u vodní nádrže. Volně létající papoušky tak bude možné u Krásného spatřit i několik dní před a po srazu. Letos se očekává větší počet volně létajících ochočených papoušků žako a celkově by mělo na Krásném volně létat několik desítek exotických opeřenců. Další papoušci absolvují sraz na kšírách nebo v kleci. Loni jich na Krásné dorazilo celkem sedmdesát. K dispozici budou i stánky s chovatelskými potřebami, krmivem, literaturou a suvenýry. Na místě bude otevřená restaurace a zájemci si mohou u nádrže zapůjčit lodičky nebo šlapadla.

REPORTÁŽ Z LOŇSKÉHO ROČNÍKU: Papouščí den na Krásném opět lámal rekordy: přes 2 000 návštěvníků a 70 papoušků

Srazu se tradičně zúčastní i různé chovatelské skupiny. Z Prahy dorazí početná výprava skupiny Uzavřená křídla, pravděpodobná je i účast zástupců olomoucké zoologické zahrady a Faunaparku Lipová-lázně, a stejně jako loni i chovatelé z Polska či Slovenska. Jako každoročně dorazí i televizní štáby, takže záběry ze srazu „volnoletců“ se objeví i ve večerním zpravodajství. Chybět nebude ani web Ararauna.cz, hned v pondělí po srazu vám nabídneme podrobnou reportáž s fotogalerií a několika videi.

Úvodní foto: Václav Peričevič
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..