Chovatelské setkání ve Skaličce mělo opět plno, přednášku Martina Papače vyslechlo 45 účastníků

Čerstvý světový šampion v chovu výstavních neofém modrohlavých Martin Papač přilákal v sobotu na tradiční setkání chovatelů Severovýchodních Čech rekordních 45 účastníků. Přednáškový sál na Merklově statku ve Skaličce u Hradce Králové byl opět absolutně plný, zájemci přijeli i z Prahy, středních Čech a dokonce až ze Zlínska. Program tentokrát tvořila jediná přednáška rozdělená do tří tematických okruhů: chovu mutačních neofém modrohlavých, chovu výstavních zebřiček a ukázek raritních barevných mutací různých druhů papoušků. Vzhledem k ustavující schůzi nové organizace ZO ČSCH EXOTÁŘI Východní Čechy, která následovala hned po chovatelském setkání, přednáška začínala mimořádně již po druhé hodině odpoledne.
Osudové setkání s van Eschem

S chovem neofém modrohlavých začal Martin Papač před deseti lety. Od začátku mu uhranuli mutační ptáci a prostřednictvím diskuse na internetovém fóru iFauna.cz se seznámil s Jiřím Vojtěchem, který v té době také choval mutační neofémy. „Jirka tam zveřejnil fotografii modrého opalína a já jsem mu napsal, jestli je jeho. Byla to ale fotka ze zahraničí. Oba jsme se shodli, že bychom takové ptáky někdy chtěli mít,“ vzpomínal Martin Papač. S Jiřím Vojtěchem byli takřka denně v kontaktu a Martin od něj získal do začátku párek mutačních neofém: „Jirka mi je tehdy poslal v přenosce přes známého z burzy v Týništi.“ Později spolu začali vyrážet na cesty za zahraničními chovateli.

ROZHOVOR: Martin Papač: Po opalinové fialové neofémě modrohlavé bych rád odchoval rubina

Zásadní pro ně byla návštěva belgického chovatele van Esche, který jako první na světě vyšlechtil opalinovou mutaci u neofém modrohlavých. „Všichni nás varovali, že se s námi nebude chtít bavit, ale byl na nás neskutečně milý. Všechny ptáky, kteří nás zajímali, postupně odchytil na ukázal nám je z blízka. A nakonec nám dal přátelskou cenu, výrazně nižší, než u něj bylo obvyklé,“ líčil Martin Papač. České chovatele si van Esche natolik oblíbil, že u něj měli vždy dveře otevřené. S ním samotným a jeho chovem to ale nedopadlo dobře. Po mrtvici ochrnul na polovinu těla a většina někdejších přátel k němu přestala jezdit. Mezi těmi, kteří na něj nezanevřeli ani poté, co musel rozprodat svůj chov a přestěhovat se do bytu ve městě, jsou i Martin Papač a Jiří Vojtěch.

Martin Papač letos zabodoval na světovém šampionátu C.O.M. v holandském Zwolle, odkud si přivezl dvě zlaté a jednu broznovou medaili za mutační neofémy modrohlavé (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

První výstavy a hned úspěchy

„Je smutné, že člověk, který měl stovky přátel a vyvážel ptáky do celého světa, teď spočítá skutečné přátele na prstech jedné ruky,“ konstatuje Martin Papač. „Na van Eschem se mi líbí, jak podpořil nás, začínající chovatele mutačních neofém. Když jsem si pořizoval svoje první neofémy, prodal mi český chovatel na jedné burze zaručený pár, z něhož se potom vyklubali dva samci. Pořídil jsem k nim tedy dvě samice, ale později se ukázalo, že to jsou taky samci. Tak to šlo dál, až jsem měl 12 párů neofém,“ popsal Martin Papač svoji zkušenost s některými českými chovateli, kterým není cizí podvést začínající mladé zájemce o chov, jenom aby jim mohli prodat ptáky. „Mladí chovatelé od nás potřebují podporu a já klidně nějakému mladému chovateli věnuji nějaké ptáky, abych ho v této zálibě podpořil,“ říká.

REPORTÁŽ Z ROKU 2015: Na návštěvě u Martina Papače, specialisty na chov mutačních neofém modrohlavých

Předloni se Martin Papač rozhodl poprvé vystavovat mutační neofémy i výstavní zebřičky, jejichž chovu se také věnuje. A hned napoprvé se stal mistrem v zebřičkách na EXOTĚ Olomouc 2019. Krátce poté na mistrovství Polska získal dokonce 11 medailí nejen za zebřičky, ale i za neofémy. A největší úspěch přišel letos v únoru, kdy na světovém šampionátu C.O.M. v holandském Zwolle získal dvě zlaté a jednu bronzovou medaili za neofémy. „Je pravda, že v kategoriích, ve kterých jsem soutěžil, nebyla zase taková konkurence, ale i v případě, že soutěží jenom tři ptáci, není automatické, že každý dostane medaili. V jedné kategorii jsem vystavoval pouze já dvě neofémy a jedna medaili dostala, zatímco druhá ne,“ popisuje Martin Papač.

Přednáška Martina Papače proběhla na Merklově statku ve Skaličce. Na tomto místě se chovatelské setkání konalo patrně naposledy, protože podnik brzy změní majitele. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Zamíří na světový šampionát v Portugalsku?

Vystavování neofém je problematické, protože jde o stresové ptáky. „Moji šampioni ze Zwolle ale přežili a stále je mám,“ pochlubil se Martin Papač, který zatím neví, zda se s nimi zúčastní světového šampionátu C.O.M. i v příštím roce, protože se bude konat až v Portugalsku. „Je to přeci jenom dál, takže to budu muset zvážit. Ale se zebřičkami tam pojedu určitě,“ říká. Jeho chovatelský vzor a kamarád Jirka Vojtěch mezitím chov neofém modrohlavých opustil a plně se věnuje výstavním agapornisům růžohrdlým. „V mutacích neofém modrohlavých je teď trendem chovat rubina, což je pták, který se mi zase tak nelíbí. Také jsem několikrát přišel skoro o celý chov, což je u neofém bohužel dost běžné. Ale nevylučuji, že se k neofémám někdy vrátím, pokud se objeví mutace, která mě osloví,“ slíbil Jiří Vojtěch, který o svém chovu neofém, ale i agapornisů, již před časem ve Skaličce přednášel – jako záskok právě za Martina Papače.

K TÉMATU: Češi na světovém šampionátu C.O.M. 2019 ve Zwolle posbírali 37 medailí, z toho 15 zlatých

Vedle neofém se Martin Papač intenzivně věnuje i chovu výstavních zebřiček. Nejvíce ho oslovil anglický typ s mohutnou hlavou i tělem. „Bohužel ne všude tyto ptáky uznávají. Třeba v Holandsku se rozhodli ze standardu pro zebřičky úplně vypustit velikost. A v Itálii mají barevně krásné zebřičky, ale velikostně se podobají nevýstavním ptákům,“ stěžuje si Martin Papač, jemuž se loni podařilo dovézt několik zajímavých zebřiček z Anglie a již od nich odchoval mladé. „Anglické zebřičky jsou nejen mohutné, ale také hodně klidné, což je u výstavních ptáků důležité. Jsou tak klidné, že s nimi dokonce nemusím cvičit na výstavy. Mláďata se nechají vzít z hnízda a v klidu mi sedí na ruce,“ ukázal Martin Papač na několika fotografiích.

Ukázka modré violet dvoufaktorové neofémy modrohlavé, kterou se podařilo Martinovi Papačovi odchovat (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Světová velmoc v chovu zebřiček? Bahrajn

Nejšpičkovější chov zebřiček mají v současnosti podle Martina Papače v Bahrajnu. Podařilo se jim odchovat i zcela nové barevné mutace, například červeného ptáka nebo zcela černého. Tamní chovatelé holdují robustním zebřičkám anglického typu a jejich výstavy létají posuzovat největší esa v chovu zebřiček z Evropy. Jejich ptáci ale neodpovídají platnému evropskému standardu, proto se nesnaží vystavovat v Evropě. Na bahrajnských výstavách ale mívají posuzování podle dvou standardů: anglického a holandského. Více chovatelů tak má šanci získat nějaké ocenění. „Při nákupu ptáků do chovu nejsou takřka vůbec omezeni financemi, takže si můžou dovolit dovézt to nejlepší,“ konstatuje Martin Papač.

Z MINULÉ AKCE: Setkání chovatelů papoušků ve Skaličce u Hradce Králové praskalo ve švech, dojeli i Pražáci

Závěr své přednášky věnoval Martin Papač unikátním barevným mutacím různých druhů papoušků. Na fotografiích ukázal i mutace, které se v Evropě vůbec nevyskytují a vlastní je australští nebo asijští chovatelé. Přiblížil také svůj další chov – přírodně zbarvené rosely pestré, timálie čínské nebo také papoušky kouřové lemované. „Pořídil jsem si pár těchto ptáků, ale jeden mi uhynul, tak jsem ho nahradil přírodně zbarveným ptákem a budu doufat, že se mi podaří odchovat i lemované,“ přiblížil své plány. Specializovaná přednáška vyvolala řadu otázek od účastníků setkání, a tak nelze vyloučit, že se s Martinem Papačem v roli přednášejícího ve východních Čechách setkáme někdy v budoucnu znovu.

Šikování ke společnému fotografování (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Zítra přinese Ararauna.cz informace o ustavující schůzi nové chovatelské organizace ZO ČSCH EXOTÁŘI Východní Čechy.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..