Singapurský Jurong Bird Park vrátil po čtyřech letech ary škraboškové i kobaltové

O šest let dříve, než se předpokládalo, vrátil největší indonéský ptačí park Jurong Bird Park v Singapuru šest vzácných modrých druhů arů, které si zapůjčil v roce 2017 původně na 10 let od německého Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) a katarské záchranné stranice Al Wabra. Dvě samice ary škraboškového a dva páry ary kobaltového putovaly již v červenci do Brazílie, informoval singapurský list The Straits Times, jemuž to potvrdila dr. Sonja Luzová, viceprezidentka pro ochranu, výzkum a veterinární služby v organizaci Wildlife Reserves Singapore (WRS). Absence vzácných ptáků si všimli návštěvníci, kteří se od léta ptali, kam papoušci zmizeli.

Původně měli arové zamířit do belgické Zoo Pairi Daiza, která se společně s ACTP podílí na záchranném programu arů škraboškových. Dle The Straits Times ale byli letecky přepraveni do jejich domoviny v Brazílii, kde se patrně zapojili do chovného programu v zajetí. Jurong Bird Park byl od roku 2017 jednou z mála veřejně přístupných zoologických zahrad, které se mohly pochlubit všemi třemi žijícími druhy modrých arů: kromě zmiňovaných arů škraboškových a arů kobaltových také ary hyacintovými, kteří jsou z této trojice nejznámější a jsou považováni za největší papoušky světa. Jedinou zoo, kde lze nyní všechny tři druhy spatřit, je Pairi Daiza. Kompletní sbírku modrých arů má také ACTP, která sice vlastní licenci na provoz zoo, ale přístupná je jen po osobní domluvě se zástupci sdružení.

Videostřípky z nového chovu arů škraboškových a kobaltových v singapurském Jurong Bird Parku

Pod taktovkou brazilské vlády

Jurong Bird Park je jedním z šesti členů pracovní skupiny pro záchranu a návrat ary škraboškového do přírody. Kromě něj a německého ACTP (dříve i katarské Al Wabry) v ní jsou brazilský Institut Chico Mendes pro ochranu biodiverzity, organizace Parrots International a brazilské chovné centrum Fazenda Cachoeira. Singapurský Jurong Park se na setkání skupiny v Brazílii v roce 2016 zavázal poskytnout podporu programu návratu ary škraboškového do přírody s tím, že první ptáci by měli být vypuštěni v roce 2021. Brazilská vláda pro ně vytvořila speciální rezervaci v okolí farmy Concordia ve státě Bahia, kde vzniklo i chovné zařízení a proletové voliéry, v nichž se budou mláďata připravovat na život ve volné přírodě. V tomto zařízení letos také došlo k prvnímu odchovu ary škraboškového.

Zapůjčení arů škraboškových a kobaltových do Jurong Bird Parku v roce 2017 odsouhlasila brazilská vláda a podle vedení singapurského parku bylo vyústěním skvělých diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi. Ara škraboškový je od roku 2000 v přírodě považován za vyhynulého (v zajetí jich žije okolo 200), arů kobaltových je ve volnosti okolo 1 500 a patří mezi nejohroženější druhy jihoamerických papoušků. S druhým jmenovaným druhem se mohou setkat i návštěvníci pražské zoologické zahrady, která chová dva ze tří modrých druhů arů: kromě kobaltových také hyacintové, které se jí letos podařilo poprvé rozmnožit.

Singapurský Jurong Bird Park se mláďat arů škraboškových nedočká, má dvě samice

Úvodní foto: Jurong Bird Park Singapur

Předchozí článek

Vědci naučili nestora kea používat dotykovou obrazovku. Nerozezná ale virtuální svět od reálného

Dálší článek

Vědce překvapil kakadu žlutouchý, jemuž zůstal GPS lokátor i pět let po nasazení

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější