Pražská zoo poprvé odchovává mládě trichy orlího pod rodiči. Letos je již druhé, celkově pak třetí

UVNITŘ VIDEO – První úspěšný odchov trichy orlího pod rodiči ohlásila pražská zoologická zahrada. První mládě od tohoto indonéského papouška odchovala již loni, tehdy však musela přistoupit k ručnímu dokrmování. Stejným způsobem pak odchovala i letošní první mládě, které se vylíhlo v lednu. O druhého letošního potomka, a celkově pak o třetí mládě odchované v Zoo Praha, se už starají rodiče. „Jde o první přirozeně odchovávané mládě trichy orlího v evropských zoologických zahradách,“ informovala pražská zoo, která zařadila tento odchov mezi své největší chovatelské úspěchy letošního roku vedle rozmnožení tapíra jihoamerického, tayry (kuny brazilské) a pižmovky konžské.

Zahrada úzce spolupracuje s Čestmírem Drozdkem

„Trichové trpí úbytkem svého přirozeného prostředí v důsledku kácení deštných pralesů na Nové Guineji, kde jsou navíc pro své krásné dlouhé peří často loveni. Proto byl tento druh před čtyřmi lety zařazen na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN mezi zranitelné (vulnerable). Zoo Praha je jednou ze sedmi evropských a jedinou českou zoologickou zahradou, která tyto papoušky chová,“ informovala zahrada v oficiální tiskové zprávě věnované nejvýznamnějším odchovům letošního roku. Chovatelé očekávají, že mládě by mělo hnízdní budku opustit koncem roku. Odchov probíhá v neveřejném zázemí zoo, návštěvníci mohou v Rákosově pavilonu nadále sledovat druhý, nehnízdící pár trichů orlích.

Pražská zoo chová tento papouščí druh od roku 2014, kdy získala první samici od Čestmíra Drozdka, který drží prim v chovu trichů v České republice. Nejen že je zde jako první odchoval, ale podařilo se mu je také jako prvnímu rozmnožit přirozeným způsobem. Po určité přestávce se k chovu trichů vrátit a nadále patří mezi nejúspěšnější chovatele tohoto druhu v Evropě. V roce 2016 získala pražská zoo od Čestmíra Drozdka další dva samce a samici. „Protože tržní cena tohoto papouška je poměrně vysoká, získala pražská zoo zmíněné jedince od soukromého chovatele výměnou za některé vlastní odchovy,“ dodává zoo, která s Čestmírem Drozdkem úzce spolupracuje i při chovu zoborožců.

Pražská zoo poprvé odchovala vlastního trichu orlího, mládě dokrmuje ručně

V Česku je množí dva soukromí chovatelé

„Trichové nehnízdí v opuštěné dutině stromu jako většina ostatních papoušků. Pro stimulaci hnízdění si dutinu v tlejícím kmeni potřebují sami vyhloubit, k čemuž používají svůj nápadný hákovitý zobák. V Zoo Praha jim proto chovatelé připravili kmen s dutinou napěchovanou hoblinami, aby u nich evokovali právě tuto hnízdní adaptaci,“ přiblížila zoo. S ručním odchovem těchto papoušků má Zoo Praha delší zkušenosti, protože ještě předtím, než je sama chovala, pro Čestmíra Drozdka líhla a ručně odchovávala mladé od jeho chovných párů. U trichů orlích je patrný pohlavní dimorfismus: samec má oproti samici navíc červená pírka v oblasti příuší. Při komerčním prodeji těchto ptáků se občas stává, že prodejci tato červená pírka vytrhají a vydávají pak samce za samice.

Trichové orlí jsou potravní specialisté. I přes svoji vyšší hmotnost okolo jednoho kilogramu se živí výhradně ovocem, nektarem a ovocnými šťávami. Významnou složku jeho potravy v zajetí tvoří papája. V České republice tyto papoušky úspěšně odchovává nejen Čestmír Drozdek, ale také Lumír Horňanský, ovšem zatím uměle. V minulosti se jejich chovu věnoval také Jan Barvík.

Trichy orlí mají v Česku již tři chovatelé v 11 párech

Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Předchozí článek

Opilí papoušci červenokřídlí zaměstnávají veterináře v Austrálii. Důvodem je přezrálé mango

Dálší článek

Václav Froněk: Jak se mi podařilo odchovat ary arakangy pod rodiči v domácnosti

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější