Testy paternity u arů vojenských nejsou potřeba, říká Agentura ochrany přírody a krajiny

UVNITŘ VIDEO – Arové vojenští nespadají mezi druhy papoušků, u kterých české úřady požadují testy paternity pro vydání výjimky ze zákazu obchodování se zvířaty spadajícími do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES. Serveru Ararauna.cz to řekla Silvie Ucová, vedoucí oddělení Vědeckého orgánu CITES Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Reagovala tak na nedávno zveřejněnou analýzu ke statistice počtu chovaných druhů papoušků CITES I v tuzemsku, kde byl požadavek na testy paternity u arů vojenských zmíněn.


„Arové vojenští pod paternitu nikdy nespadali“

„Paternity u arů vojenských nejsou pro vydání certifikátů EU (tzv. výjimek) vyžadovány. Z rodu Ara se to týká pouze ary hyacintového,“ upozornila Ucová. Testy paternity, tedy určení rodičovství a původu mládětě daného papouška, vyžaduje ministerstvo životního prostředí pouze u čtyř druhů. Kromě ary hyacintového jde o tři amazoňany: amazoňana nádherného, amazoňana rudoocasého a amazoňana rudookého. Mezi českými chovateli je ale běžně rozšířen názor, že povinné paternity se týkají i arů vojenských, kteří jsou v českých chovech mnohem rozšířenější.

K TÉMATU: Paternitní testy: bez nich některé papoušky s CITES neprodáte

„Arové vojenští nejsou tak vzácní a také jejich cena není tak vysoká, aby u nich bylo nutné požadovat testy paternity. Od roku 2009, kdy byly povinné testy u nás zavedeny, se tohoto druhu nikdy netýkaly,“ upřesnila Ucová pro server Ararauna.cz. Chovatelům vadí povinnost testovat veškerá mláďata i u čtyř výše zmíněných druhů arů a amazoňanů. Prodražuje to cenu ptáků, která je už tak dost vysoká. Část chovatelů proto usiluje o úplné zrušení těchto testů, nebo alespoň o zrušení jejich plošné povinnosti. Argumentují tím, že by testy měly být vyžadovány jen v případech, kdy existuje pádné podezření z pašování zvířat a falšování jejich dokumentů.

Chovatelé žádají úplné zrušení testů, nebo plateb za ně

Dalším argumentem proti plošným testům paternity jsou náklady, které tím chovatelům vznikají. Zájmové organizace proto prosazují, aby testy hradily úřady, které si je vyžádají, a chovatel by jim je musel zaplatit až ve chvíli, kdy by výsledek takového testu prokázal porušení platných předpisů. Cena jednoho testu totiž vyjde na 70 až 200 euro (1 750 až 5 000 korun). Prodražuje ho fakt, že vzorek krve nebo peří musí od testovaného jedince nemůže chovatel odebírat sám, ale pouze za přítomnosti zástupce orgánu ochrany přírody, do jehož kompetence spadá registrace živočichů podle mezinárodní úmluvy CITES.

Spolupráci při zhotovování paternitních testů pro české chovatele přislíbila tuzemská laboratoř Genservice v Brně, dále německá Labor für Abstammungsbegutachtungen GbR, Institut fur Pharmacie und Moleculare Biotechnologie rovněž v Německu, Italian National Institute for Wildlife a NGB Genetics v Itálii. Výsledky testů u vzorků, které odebíral chovatel sám bez přítomnosti zástupců CITES, orgány ochrany přírody neuznávají a výjimku ze zákazu obchodní činnosti nevydají, takže takový papoušek se stane (legální cestou) neprodejný.

Úvodní foto: Přemek John


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..