Pátý ředitel Zoo Ústí nad Labem za poslední dva roky: 1. ledna nastupuje Lubomír Moudrý

Lubomír MoudrýExředitel děčínské zoologické zahrady Lubomír Moudrý převezme od Nového roku vedení Zoo Ústí nad Labem. Zvítězil ve výběrovém řízení magistrátu města Ústí nad Labem, které město vypsalo krátce po říjnovém odvolání předchozího ředitele Jiřího Bálka. Zoologickou zahradu mezitím dočasně vedl pověřený ředitel Bořek Voráč, který zůstane členem nově založené dozorčí rady zoo. Moudrý je již pátým vrcholným manažerem ústecké zoo za poslední dva roky. Rychlé střídání ředitelů nastalo po odvolání ředitelky Mariny Vančatové v listopadu 2013. Její nástupce Jiří Bálek vydržel ve funkci pouhých sedm měsíců. Před jeho nástupcem zahradu dočasně vedla hlavní ekonomka Jana Černá.
Střídání ředitelů v Zoo Ústí nad Labem přímo souvisí se změnami v Radě města Ústí nad Labem. Marinu Vančatovou odvolávala Rada krátce po komunálních volbách, kdy město ovládla koalice pod vedením hnutí ANO. Ta do funkce prosadila Jiřího Bálka, jenž se v předchozím výběrovém řízení umístil na druhém místě za Marinou Vančatovou. Po vnitrostranickém puči v ústecké buňce ANO a změně vedení města došlo letos v říjnu k Bálkově odvolání, které bylo odůvodněno „manažerskými selháními“. Proti rozhodnutí města se ohradila Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO), jejíž členové kritizovali už předchozí volbu ředitelky Mariny Vančatové, jež proběhla korespondenční formou.

Ústecká zoo se specializuje na velké ary

UCSZOO kritizuje i volbu nynějšího ředitele Lubomíra Moudrého. Prezident Unie a ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek upozornil na nestandardní schůzku Moudrého se zástupci města a členy výběrové komise ještě před samotnou volbou šéfa ústecké zoo. Podle dočasného ředitele Zoo Ústí nad Labem Bořka Voráče však mělo jít o pouhé „setkání s přáteli“, které svolal on. Voráč s Moudrým poté označili napjané vztahy s UCSZOO za důsledek osobních sporů s jejím prezidentem Miroslavem Bobkem. „Podstata sporu je jinde. S dost pochybným zdůvodněním byl z pozice ředitele Zoo Ústí odvolán Jiří Bálek. Výběrové řízení potom probíhalo velmi nestandardně,“ reagovala na to Rada UCSZOO.

REPORTÁŽ: Na návštěvě zimoviště papoušků v ústecké zoologické zahradě

Zoo Ústí nad Labem patří k menším zoologickým zahradám, je však významná z hlediska chovu exotického ptactva. Má nejucelenější kolekci velkých druhů arů ze všech tuzemských zoo. Chová ary hyacintové, zelené, zelenokřídlé, arakangy, ararauny, vojenské, červenouché a kanindy. Jako jediná se může také pochlubit největším a nejvzácnějším poddruhem kakadua palmovéhogoliash. Nejunikátnějším exotem v ústecké zoo je ale zoborožec vrásčitý, kterého v Evropě chová už jen britská Zoo Chester. V Ústí nad Labem se tyto zoborožce daří každoročně rozmnožovat (viz video výše), za poslední tři roky včetně letoška odchovala dokonce po třech mláďatech. Zahrada vlastní tři chovné páry zoborožců vrásčitých.

Úvodní foto: Zoo Ústí nad Labem
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..