Videostřípky z Exotiky 2017: hašteření arů arakang, miniaturní papoušíčci vrabčí a výlet bílého lvíčete

UVNITŘ VIDEA – Desátý ročník výstavy Exotika 2017 v Lysé nad Labem je za námi, pojďme si ho připomenout několika zajímavými videy. Ani letos na Exotice nechyběli velcí arové, kakadu, amazoňani a žakové v proletové voliéře společnosti Laguna. Z opačného velikostního spektra papoušků mohli návštěvníci obdivovat trpasličí papoušíčky brýlaté a jako již každoročně byli na Výstavišti Lysá nad Labem k vidění i tukani a jejich menší příbuzní, arassariové a tokové. Na své si přišli i milovníci kočkovitých šelem. Letos byla koncentrace exotických koťat opravdu velká: malí černí levharti, přírodně zbarvení i bílí lvi. Na Exotice si zkrátka přišli na své opravdu všichni.
Hašteření arakang na vršku břízy

Z velkých druhů arů na Exotice přitahoval pozornost zejména pár arů arakang, pro který organizátoři postavili samostatnou síťovou voliéru s několika břízami. Na videu můžete vidět, jak se dvojice hašteří na vrcholku jedné z těchto bříz. Vystavení papoušci jsou domácími mazlíčky, s nimiž jejich majitel Václav Froněk pravidelně praktikuje volný let. Arakangy jménem Diego a Goldie jsou členy volnoletecké skupiny Uzavřená křídla.

Volavky u umělého vodopádu

Kdo zavítal do výstavní haly B, narazil na neuvěřitelně věrnou atrapu skutečného lesa s umělým vodopádem. K němu pořadatelé postavili dvě voliéry s vodními ptáky. V jedné byl pár ledňáků obrovských, v druhé tyto volavky rusovlasé. Jde o druh, který se volně vyskytuje i na jihu Evropy a vzácně zalétává i na naše rybníky. V České republice ale zatím nebylo zaznamenáno jejich hnízdění ve volné přírodě.

Školka amazónků modrohlavých

Velkou pozornost vzbuzovala skupina mláďat amazónků modrohlavých ve výstavní hale C. Čtveřice papoušků se po celou dobu výstavy držela vedle sebe na bidle a zvědavě pozorovala okolí.

Skákající tukani rudozobí

Známý chovatel exotického ptactva Čestmír Drozdek letos na Exotice vystavil pár tukanů rudozobých. Ptáci si zpočátku museli zvyknout na přítomnost neznámých lidí a neustále přelétávali přes voliéru. Nejednoho návštěvníka jistě zaujalo, jak tukani skáčou z bidla an bidlo a jak se pod jejich vahou klepe nejen bidlo, ale i celá voliéra.

Relaxování skupiny arů marakán

Z menších druhů arů se letos na Exotice vyskytovaly zejména marakány. Jedna skupinka obývala tuto voliéru, kde jsme je zachytili při péči o peří a relaxování. Arové marakány v přírodě obývají podobný biotop jako vyhynulí arové škraboškoví a sehrají důležitou roli při návratu těchto extrémně vzácných papoušků do volné přírody.

Sobotní nával v hale C

Desátý ročník Exotiky přilákal do Lysé nad Labem tisíce návštěvníků. Největší počet lidí přišel v sobotu, kdy byl zároveň státní svátek. Takto vypadala hlavní hala C z ochozu nad stánky s chovatelskými potřebami.

Miniaturní papoušíčci vrabčí

Zaručeně nejmenším druhem papouška vystaveným na Exotice 2017 v Lysé nad Labem byl papoušíček vrabčí. Pár původem jihoamerických exotů na výstavu zapůjčila Jitka Zámečníková. Společnost jim ve vedlejší kleci dělali příbuzní, ale na první pohled větší papoušíčci žlutolící.

Premiéra s pelikány

Vůbec poprvé se letos na Exotice objevili pelikáni. Dvě mláďata pelikána bílého vystavoval Biopark Štít. Některé laiky mohlo zmátnout, že ačkoli jde o pelikány bílé, jejich zbarvení bylo černé. Jde o šat mláďat, z něhož ptáci později přepeří do dospělého bílého peří.

Proletová voliéra pro „uličníky“ z Laguny

Velcí papoušci, o které se stará společnost Laguna, měli ve výstavní hale C obrovskou proletovou voliéru, které si užívali zejména kakaduové. Zvláště kakaduové žlutočečelatí rádi přelétávali z jednoho konce na druhý, ale ve voliéře se také rozlétat ara zelenokřídlý s defektem zobáku a křídla, o kterého se Laguna stará teprve necelé dva měsíce.

Zvědaví arassari zelení

Z malých tukanů byli na Exotice 2017 arassariové zelení a tokové rudozobí. Arassariové si poměrně rychle zvykli proudící davy lidí a zvědavě si prohlíželi návštěvníky. Podobně jako tukani rudozobí překvapovali svými skoky po bidle, které muselo být opravdu pevně přidělané, aby nespadlo.

Nenápadní tirikové zelení

V jedné z klecí rozmístěných do kola okolo palmy v hale C byli i tito nenápadní tirikové zelení. Jde o nepříliš často chované papoušky, kteří pochází z Jižní Ameriky. Zajímavé je, že se podobně jako loriové živí především ovocem a nektarem, ale nepohrdnou ani hmyzem a larvami.

Nenápadná vzácnost: amazónek červenohlavý

V jedné z bednových klecí ve výstavní hale C posedával tento nenápadný pár amazónků červenohlavých. Jde o jediného amazónka zařazeného do CITES I. V České republice je jich jako šafránu a jedním z chovatelů, který je pravidelně odchovává, je majitel tohoto páru a vydavatel časopisu Nová Exota Jan Sojka.

Procházka bílého lvíčete

Na Exotice 2017 bylo několik koťat kočkovitých šelem. Stejně jako loni nechybělo ani bílé lvíče, které se krátce po zavírací hodině v sobotu večer takto procházelo po výstavní hale C.

Další videa nejen z výstavy Exotika 2017 si můžete přehrát na videokanálu webu Ararauna.cz na YouTube.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 27. až 29. října 2017

Dálší článek

Mexiko řeší neobvyklý nárůst počtu nepůvodních mníšků šedých, obsadili už 97 měst

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější