Pašerácký autobus na dálnici do Mexico City převážel 325 papoušků a dva tukany

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Rekordních 325 papoušků a dvě mláďata tukanů zabavil v sobotu nad ránem Federální úřad pro ochranu životního prostředí (PROFEPA) společně s mexickou federální policií na dálnici ze státu Veracruz do metropole Mexico City. Ve třech autobusech, které využívají zejména zahraniční turisté, byli ještě dva hroznýši, 58 sladkovodních želv a 788 chráněných orchidejí. Jde o jednu z největších pašeráckých zásilek v historii, které se podařilo zabavit mexickým úřadům, informovala PROFEPA v oficiální tiskové zprávě. Turistické autobusy využívají pašeráci zvířat v Mexiku stále častěji. Letos v únoru takto policisté odhalili zásilku deseti arů vojenských převážených v kartonových krabicích.
Papírové krabice využili pašeráci i v tomto případě. Převáželi v nich 155 amazoňanů žlutolících, 35 amazoňanů pomoučených, 15 amazoňanů velkých, 36 amazoňanů běločelých, devět amazónků běločelých, 75 aratingů aztéckých, dva tukany krátkozobé, 58 želv nádherných a dva hroznýše královské. Ve všech případech jde o původní mexické druhy zvířat, a totéž platí o i zabavených orchidejích. Autobusové linky, v nichž se zásilky nacházely, vyjížděly z obcí Acayucan a Orizaba v turisticky atraktivním Veracruzu. Pašeráci chtěli zvířata a květiny prodat v Mexico City, odkud by zásilka směřovala dál, patrně za hranice.

V zabavené zásilce byla i dvě ještě neopeřená mláďata tukanů krátkozobých (Foto: PROFEPA)
Kartonové krabice, v nichž zadržení muži pašovali papoušky (Foto: PROFEPA)

Do vazby putovali tři pašeráci a řidič

Papoušci a tukani byli nacpaní v 16 kartonových krabicích, které převážel člověk s přezdívkou „El Caballo“. Muž nebyl schopen prokázat legální původ ptáků. Další dva muži byli při společné operaci PROFEPA a mexické federální policie zadrženi v dalších dvou autobusech. Ve vazbě skončil i řidič prvního autobusu, protože stejný vůz pašeráci použili již v minulosti. Řidič navíc zpočátku tvrdil, že krabice nikdo nedoprovází a on sám nevěděl, co obsahují. Zabavení papoušci byli ve špatném fyzickém stavu, pašeráci je doslova namačkali do malého prostoru. Všichni ptáci ale naštěstí přežili. Želvy a hroznýše muži pašovali v protkávaných pytlích, orchideje v umělohmotných krabičkách.

K TÉMATU: Mexičan nacpal deset arů vojenských do pěti kartonových krabic a pašoval je autobusem

Pašovaná zvířata a rostliny pochází patrně z oblasti Tepito v regionu Colonia Morelos. Celková komerční hodnota kontraband dosáhla podle mexické policie 1,7 milionu peso, což jsou v přepočtu bezmála dva miliony korun. Policisté předali 242 zvířat do záchranného centra Los Reyes, které se nachází ve stejnojmenné obci Los Reyes La Paz. Dalších 145 jedinců, zejména papoušků a také obě dosud nevzletná mláďata tukanů, nalezlo útočiště v chovném zařízení El Nido v obci Ixtapaluca. PROFEPA společně s mexickou federální policií nadále pokračují v monitorování vozidel na dálničních tazích v Mexiku a očekávají zadržení dalších pašeráckých zásilek.

Úvodní foto: PROFEPA
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 25. až 27. května 2018

Dálší článek

Michal Podhrázský: Rádi bychom v Zoo Dvůr Králové doplnili kolekci afrických papoušků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější