EXOTA Olomouc 2018 ukáže takřka kompletní kolekci arů, včetně arů hyacintových

UVNITŘ VIDEO – Unikátní kolekci papoušků ara nabídne již koncem příštího týdne mezinárodní výstava EXOTA Olomouc 2018, která se uskuteční od pátku 12. do neděle 14. října na olomouckém Výstavišti Flora. Zlatým hřebem budou arové hyacintoví, největší papoušci světa, které na výstavu zapůjčí východočeský chovatel Zdeněk Špalek. Návštěvníci EXOTY Olomouc 2018 se ale mohou těšit i na ary zelenokřídlé, ary arakangy, ary vojenské, ary ararauny, ary zelené, ary kanindy, ary marakány či ary žlutokrké. Většinu těchto papoušků poskytne ze svého chovu Pavel Střílka z Malhotic u Hranic na Moravě (provozuje chovné zařízení Arasféra, z něhož jsme loni udělali tuto reportáž).
Zdeněk Špalek bude ary hyacintové na EXOTĚ Olomouc vystavovat již podruhé. Na minulý ročník předloni zapůjčil tři mladé ary z vlastního odchovu. Celkem se mu již podařilo odchovat okolo deseti arů hyacintových od jednoho chovného páru. Druhý pár mu zatím snáší čistá vejce. Chovatel skládá ještě další dva páry, celkově tedy chová osm těchto papoušků. Na letošní výstavu zapůjčí jeden z mladších párů. Arové hyacintoví jsou rovněž hlavním motivem letošních plakátů EXOTY Olomouc. Metroví papoušci dříve bývali především doménou zoologických zahrad, v současnosti jich u nás je více u soukromých chovatelů. Celkem jde již o téměř 150 ptáků.

Papouščím velikánům odolá málokterá voliéra

Ara hacintový není jednoduchý na chov. Málokteré chovné zařízení odolá jeho mohutnému a silnému zobáku, o čemž se poslední tři roky přesvědčuje zlínská zoologická zahrada, odkud tito papoušci třikrát ulétli poté, co rozpletli pletivo velké proletové voliéry. Zdeněk Špalek má u těchto papoušků výrazně silnější pletivo než u jiných druhů arů. Náročnější je také jejich krmení. Arové hyacintoví vyžadují tučnější stravu, jako jedni z mála si dokáží poradit i se skořápkami para ořechů nebo makadamových ořechů. Poměrně dlouho trvá, než tito papoušci dospějí: pohlavní dospělosti dosahují až ve 12 letech, i když existují výjimky, kdy arové hyacintoví úspěšně zahnízdili v mnohem nižším věku.

K TÉMATU: Světová premiéra na EXOTĚ Olomouc 2018: Poprvé vystaví papoušky žlutočelé

Komplikovaný je i jejich odchov. Samice snáší jedno až dvě vejce a pokud se vylíhnou dvě mláďata, mladší obvykle zahyne. Odchov mláděte trvá prakticky celý rok. Hnízdní budku opouští až po půl roce a poté je ještě několik měsíců závislé na rodičích. Mnoho chovatelů dává u tohoto druhu přednost umělému odchovu mláďat, který je časově velmi náročný. Nezřídka se pak stává, že noví majitelé si odeberou na první pohled zcela vyvinutého ptáka, který však ještě není odstavem a tudíž se neumí sám nažrat. U takových papoušků hrozí, že uhynou hlady a stresem. Přes všechny tyto potíže se ary hyacintové daří v České republice odchovávat stále častěji, ale jen o minimum mláďat se dokáží postarat jejich rodiče.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Tesla just lost its head of global just finance produce

Dálší článek

Ekvádor se chystá vypustit do přírody dalších 20 arů zelených. Zvýší tak jejich populaci o třetinu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější