Světová premiéra na EXOTĚ Olomouc 2018: Poprvé vystaví papoušky žlutočelé

UVNITŘ FOTO – Letošní ročník mezinárodní výstavy exotického ptactva EXOTA Olomouc 2018 nabídne jednu světovou premiéru. Vůbec poprvé bude možné na podobné akci spatřit papoušky žlutočelé (Poicephalus flavifrons), a to dokonce chovný pár společně s mláďaty. Jde o nejvzácnějšího zástupce afrického rodu Poicephalus, do něhož náleží i známí papoušci senegalští, konžští, ale třeba i šedohlaví nebo kapští. Papoušci žlutočelí jsou z celého tohoto rodu mezi chovateli a zoologickými zahradami nejvzácnější. Na EXOTU Olomouc je zapůjčí slovenský chovatel Vratko Javro, který se specializuje na chov vzácných druhů a v Olomouci vystaví i několik druhů tukanů.
Počet chovatelů papoušků žlutočelých v České republice a na Slovensku by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Ani v celé Evropě není situace o moc lepší. Kromě Vratka Javra je pravidelně odchovává také jeden chovatel v České republice, který své zkušenosti publikoval v německém časopise Papagaien. Papoušek žlutočelý je endemickým druhem, který se vyskytuje výhradně v Etiopii. Svým zbarvením a velikostí připomíná spíše menšího amazoňana než zástupce rodu Poicephalus. O jeho životě v přírodě se toho ví velice málo, protože se vyskytuje výhradně v horách v nadmořské výšce nad 1 800 metrů. Nezřídka obývá i lokality nad 3 000 m.

Detail hlavy dospělého papouška žlutočelého (Foto: Vratko Javro)
Mladý papoušek žlutočelý ve voliéře se sourozenci a rodiči – odchov, který bude vystaven na EXOTĚ Olomouc 2018 (Foto: Vratko Javro)
Vratko Javro s dospělým papouškem žlutočelým ve svém chovu (Foto: Vratko Javro)

Málo známý vysokohorský papoušek

Začátkem minulého století byl popsán i samostatný poddruh papoušek žlutočelý oranžový (Poicephalus flavifrons aurantiiceps), který má na hlavě místo žluté barvy oranžovou. Oficiálně ale nikdy nebyl uznán, protože jedinců s tímto zbarvením bylo v přírodě velice málo, takže jde spíše o barevnou variaci. Ve volnosti se papoušci žlutočelí často zdržují ve společnosti agapornisů etiopských. Nezdá se, že by byli ohroženi, ale vzhledem k nedostupnosti biotopů, v nichž se vyskytují, neexistuje žádná představa o velikosti jejich divoké populace. Jako horský druh je ale oproti dalším zástupcům rodu Poicephalus a jiným africkým papouškům odolnější a vydrží i nižší teploty.

K TÉMATU: Objevitel nového druhu amazoňana a úspěšný chovatel ararů přijede přednášet na EXOTU Olomouc

Na EXOTĚ Olomouc 2018 budou k vidění i další příbuzní papouška žlutočelého, a to papoušek senegalský, papoušek konžský, papoušek šedohlavý, papoušek žlutotemenný a další. Výstava bude pro veřejnost otevřena od pátku 12. do neděle 14. října 2018 na výstavišti Flora v Olomouci, a to denně od 10 do 18 hodin. Pro chovatele papoušků se v sobotu 13. října 2018 uskuteční v blízkém hotelu Flora 1. mezinárodní kongres EXOTA Olomouc 2018, na kterém vystoupí americký chovatel a publicista Tony Silva, mexický ornitolog a chovatel Miguel Angel Goméz Garza, nizozemský chovatel barevných mutací papoušků Sjack Bastiaan a český asistent kurátorky Loro Parque Lubomír Tomiška. Bližší informace o výstavě a kongresu, včetně registračního formuláře, naleznete na webu www.exotaolomouc.cz.

Úvodní foto: Vratko Javro
Předchozí článek

Brazilci vypustili druhou skupinu aratingů žlutých v Belému. První už úspěšně hnízdí

Dálší článek

Loro Parque je oficiálním distributorem reedice knihy Psittaculture od Tonyho Silvy

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější