Zoo Ústí nad Labem opět mění ředitele, ten poslední vydržel ve funkci jen sedm měsíců

Zoo Ústí nad LabemNecelý rok po odvolání Mariny Vančatové mění zoologická zahrada v Ústí nad Labem opět ředitele. Zřizovatel zoo, ústecká městská rada, totiž ve středu rozhodla o odvolání stávajícího šéfa Jiří Bálka. Známý kameraman a dokumentarista, který letos na jaře zvítězil v otevřeném výběrovém řízení, vydržel ve vedení zahrady pouhých sedm měsíců. Radní jej odvolali kvůli špatným vnitřním vztahům v zoo, kdy desítky zaměstnanců hrozily kvůli Bálkově chování vůči podřízeným stávkou. V pondělí obdržela městská rada petici podepsanou 65 zaměstnaci zoo, kteří dokonce pohrozili hromadnou výpovědí, pokud město nezačne situaci řešit. O to se magistrát pokoušel již v září, kdy do zahrady vyslal dvě profesionální mediátorky.

Ani tato pomoc ale řešení problému nepomohla. Mediátorky zjistily, že zaměstnanci zoo jsou rozděleni na dva nesmiřitelné tábory, přičemž převažují kritici ředitele. Jejich výtky na adresu Jiřího Bálka byly podle mediátorek oprávněné, byť některé byly přehnané. Sám Bálek míní, že kritika zaměstnanců souvisí s jeho snahou zabránit odtoku peněz ze zoo, které souvisely s opravami a rekonstrukcemi expozic. Petici zaměstnanců podle svých slov nečetl a ani se k ní nemohl vyjádřit, Rada města mu pouze oznámila, že rozhodla o jeho odvolání. Vedením zoo byl dočasně do konce roku pověřen bývalý dlouholetý ředitel ústecké zoologické zahrady Bořek Voráč, který ji vedl v letech 1972 až 1990. Za jeho působení zahrada získala do chovu populární slony. Nového řádného ředitele chce město vybrat v otevřeném tendru.

Odvolaný ředitel ústecké zoologické zahrady Jiří Bálek (Foto: www.zitusti.cz)

Odvolaný ředitel ústecké zoologické zahrady Jiří Bálek (Foto: www.zitusti.cz)

Nový ředitel vzejde z výběrového řízení

O odvolání Jiřího Bálka uvažovali ústečtí radní už delší dobu. Svědčí o tom i příspěvek jednoho z příznivců odvolaného ředitele na oficiální stránce Zoo Ústí nad Labem na Facebooku. „Zoo dlouhá léta stagnovala. Jako člověka, který má rád zahrady, mi z toho vždy bylo smutno. Po dlouhé době přišel ředitel, který chce toto změnit. A opravdu už něco udělal. Nejen, že by o tom jen mluvil, jak bylo zvykem v minulosti. Toto vše jen za minimální prostředky, protože zoo je už řadu let na chvostu zájmu politiků na radnici. Je ostudou politiků ten dlouhodobý nezájem o zahradu a volba minulé ředitelky je čin, který nemá obdobu v historii našich zahrad. A teď politici opět dají na několik lidí, kterým vadí, že se něco mění k lepšímu,“ postěžoval si Petr Walter již 4. září, tedy víc než měsíc před samotným odvoláním Jiřího Bálka.

K TÉMATU: Zoo Ústí nad Labem bude mít nového šéfa, o odvolané ředitelce vzniká dokument

Ústecká primátorka Věra Nechybová (nezávislí) odůvodnila Bálkovo odvolání nejen neutěšenými vnitřními vztahy v zoo, ale také pochybeními v účetnictví. Magistrát vyslal do zahrady kontrolu, která nedohledala část smluv a objednávek, některá výběrová řízení podle Nechybové neprobíhala v souladu s magistrátní směrnicí pro městské podniky. Pro chovatele papoušků je ústecká zoologická zahrada zajímavá nejucelenější kolekcí velkých druhů arů, momentálně chová ary hyacintové, zelené, zelenokřídlé, arakangy, ararauny, vojenské, kanindy a červenouché. V neveřejném zázemí má rovněž kakaduy palmové vzácnějšího poddruhu goliash.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..