Srdce milovníků kakadu zaplesá: EXOTA Olomouc 2018 ukáže několik vzácných druhů a také trichy orlí

Kakadu havraní, kakadu přilbový, kakadu tenkozobý, kakadu molucký, kakadu inka a kakadu růžový přírodní i mutace lutino budou další ozdobou letošního ročníku mezinárodní výstavy exotického ptactva EXOTA Olomouc 2018. Velmi vzácným exponátem budou i trichy orlí, přirozeně odchovaná mláďata od českého chovatele Čestmíra Drozdka. Chovatel černých kakadu Milan Habrcetl bude na EXOTĚ Olomouc 2018 prezentovat činnost australského záchranného centra Kaarakin pro kakadu krátkozobé, dlouhozobé a havraní. Sám se aktivně věnuje chovu černých kakadu.
Kakadu přilbové, kteří jediní z celé skupiny kakadu mají jasný pohlavní dimorfismus (samec má charakteristickou červenou hlavu a chocholku, zatímco samice je nenápadně šedě zbarvena), mohli návštěvníci EXOTY Olomouc spatřit již na minulém ročníku této výstavy v roce 2016. Tehdy se na olomouckém Výstavišti Flora objevil i kakadu havraní. Letošní exemplář tohoto druhu bude ale výjimečný, protože jde o barevnou mutaci, tedy ptáka barevně odlišného od klasicky přírodně zbarvených jedinců. Konkrétně půjde o mutaci dilute, která je výrazně světlejší oproti přírodnímu zbarvení kakadu havraních. Návštěvníci výstavy budou moci rozdíl porovnat přímo na místě, protože samice z páru je zbarvena přirozeně.

EXOTA Olomouc začíná již tento pátek

Trichové orlí se již na výstavě v České republice objevili, ale poprvé bude možné vidět přirozeně odchovaná mláďata z tuzemského chovu. Specialistou na tento druh pocházející z Oceánie je Čestmír Drozdek, který trichy odchoval jako první v bývalém Československu a podařilo se mu jejich chov obnovit po několikaleté přestávce, kdy se těmto ptákům přestal věnovat (i z důvodu krádeže několika chovných jedinců). Právě od Čestmíra Drozdka má trichy orlí i pražská zoologická zahrada, která se je chystá vystavit v připravovaném Rákosově pavilonu, jehož otevření posunula na rok 2019. Rozhodně nejde o druh, s nímž by se bylo běžné potkat v evropských zoo.

K TÉMATU: Světová premiéra na EXOTĚ Olomouc 2018: Poprvé vystaví papoušky žlutočelé

EXOTA Olomouc 2018 začíná již tento pátek 12. října na olomouckém Výstavišti Flora a potrvá až do neděle 14. října. Z letošních zajímavostí určitě bude stát za to papoušek žlutočelý (Poicephalus flavifrons), který bude veřejně vystaven vůbec poprvé na světě, a také rozsáhlá kolekce papoušků ara včetně největších arů hyacintových. V sobotu 13. října proběhne v blízkém hotelu Flora v Olomouci 1. mezinárodní kongres pro chovatele exotického ptactva EXOTA Olomouc 2018, na kterém americký chovatel a publicista Tony Silva pokřtí dvě svoje nové knihy: mezinárodní vydání reedice publikace Psittaculture a českou knihu Arové. Poslední volná místa na kongresu je možné zamluvit na webu www.exotaolomouc.cz/kongres.php.

Úvodní foto: Milan Habrcetl a Wikimedia Commons
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 5. až 7. října 2018

Dálší článek

Václav Klaška: Nejsem příznivcem klecí, papouškům jsem věnoval celou jednu místnost

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější