Výstava v Hrotovicích po dvouleté pauze bude, EXOTA Olomouc se opět posouvá o rok

UVNITŘ POZVÁNKA – Chovatelé z Hrotovic na pomezí jižní Moravy a Vysočiny po dvouleté přestávce opět zorganizují svoji tradiční výstavu papoušků a dalšího exotického ptactva. Zřejmě nejhezčí tuzemská regionální výstava se uskuteční v sobotu 6. a v neděli 7. srpna v chovatelském areálu v Hrotovicích naproti restauraci a penzionu Florian. Naopak mezinárodní výstava EXOTA Olomouc se už potřetí za sebou odsouvá o rok na říjen 2023. Důvodem je nejistota ohledně nadcházející podzimní vlny pandemie koronaviru a případných vládních opatření proti šíření této nemoci. Pořadatelé jsou v nevýhodné pozici nájemce olomouckého výstaviště Flora, které by mohlo kvůli vládním opatřením výstavu ze dne na den zrušit.

Hrotovická výstava se dá přirovnat k regionální EXOTĚ nebo EXOTICE. Místní chovatelé na ní vystavují často velmi vzácné druhy. Na posledním ročníku v roce 2019 mohli návštěvníci obdivovat například kriticky ohroženého kakadua filipínského, jichž jsou nyní v České republice poslední čtyři jedinci. Svoji kolekci loriů v Hrotovicích pravidelně vystavuje známý chovatel Jiří Šustr. V chovatelské areálu v Hrotovicích tak v uplynulých letech bývali loriové límcoví, loriové olivoví či loriové čárkovaní. Poslední jmenované před třemi lety v Hrotovicích vystavoval Marcel Kohout, který se rovněž specializuje na chov loriů (včetně mutačních) a vlastní dvě ptačí farmy na Bali, kde chovají kromě jiných exotů rovněž lorie.

Chovatelé v Hrotovicích poprvé v Česku vystavili kakadua filipínského a loriho čárkovaného

EXOTA Olomouc plánuje na příští rok kongres

„Máme štěstí, že se naši členové specializují na různé druhy ptáků, tak můžeme mít na výstavě pestré složení,“ říkal v roce 2019 chovatel a veterinář Vít Kučerňák z vedení hrotovické chovatelské organizace. Chovatelský areál má k dispozici 137 klecí a voliér ve dvou patrech. Organizace ale neusíná na vavřínech a chce připravit ještě větší výstavní voliéry, protože bez nich nemůže vystavovat velké druhy arů. Chovatelé z Hrotovic a okolí se přitom mohou pochlubit kolekcemi všech dostupných druhů arů, včetně těch největších – arů hyacintových. Do současných výstavních klecí a voliér pořadatelé umisťovali spíše menší ary jako marakány, žlutokrké, malé nebo červenoramenné. Z větších papoušků bývali v Hrotovicích k vidění například kakadu molucký nebo kakadu bílý.

EXOTA Olomouc se sice letos opět neuskuteční, pro příští rok ale její organizátoři ze ZO ČSCH EXOTA Olomouc plánují nejen výstavu, ale i druhý ročník mezinárodního kongresu chovatelů exotického ptactva EXOTA Olomouc. U příležitosti výstavy také vyjde česká verze nejúplnější publikace o chovu amazoňanů na světě od Tonyho Silvy. Kniha Amazoňané bude druhou publikací v edici Nová EXOTA po Arech, které stejnojmenné vydavatelství vydalo v roce 2018 u příležitosti zatím poslední EXOTY Olomouc. Mezinárodní anglická verze nové knihy Tonyho Silvy Amazon Parrots vyjde už letos v září u příležitosti světového kongresu chovatelů papoušků, který pořádá největší papouščí park na světě Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife.

EXOTA Olomouc 2018 přilákala i chovatele arů škraboškových z Německa. Letos nabídla nejvíc vzácností

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..