Nové kriticky ohrožené druhy podle Červené knihy IUCN: ara zelený a amazoňan ekvádorský

UVNITŘ TABULKA – Další velký druh ary zamířil do nejvyšší kategorie ohrožených živočichů podle Červené knihy IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody). Podle nejnovější aktualizace, kterou IUCN zveřejnil ve čtvrtek 10. prosince, se mezi kriticky ohrožené zařadil ara zelený. Doplnil tak aru škraboškového, tyrkysového, kanindu a červenouchého, kteří byli zařazeni do této kategorie již dříve. Nově je také za kriticky ohroženého považován i amazoňan ekvádorský, kterého taxonomové teprve nedávno prohlásili za samostatný druh a oddělili od amazoňana žlutolícího. Jak ara zelený, tak amazoňan ekvádroský, se dosud v Červené knize IUCN nacházeli v kategorii „ohrožený“ (EN), která je o stupeň níž než „kriticky ohrožený“ (CR).

U ary zeleného IUCN výrazně přehodnotila početní stav divoké populace. Zatímco dosud se předpokládalo, že v zemích Střední Ameriky žije mezi jedním až dvěma a půl tisíci dospělých arů zelených, podle aktuálních odhadů by jich mělo být jen od 500 do tisíce. Na výrazném poklesu populace se podepsalo zejména přehodnocení dosavadních čísel z Kolumbie, kde mělo podle statistiky z roku 2014 žít okolo 1 700 arů zelených. Mezinárodní organizace Birdife International však tvrdí, že podle jejích informací jich v zemi není více než 100. „Na základě dat z jednotlivých států, kde se ara zelený vyskytuje, nyní odhadujeme, že celosvětová populace čítá nejméně 525 dospělých jedinců,“ uvádí Birdlife International.

Ohroženější je i aratinga oranžovočelý a lori sumbawský

Amazoňan ekvádorský je na tom o něco lépe, u něj se početnost divoké populace odhaduje na jeden až dva a půl tisíce jedinců. V některých lokalitách však za posledních šest let klesl počet těchto papoušků až o 60 procent a celková tendence u tohoto druhu není dobrá. Což vlastně ani nikdy o od roku 2014, kdy byl oficiálně biology uznán za samostatný taxon, nebyla. Červená kniha IUCN letos překlasifikovala ještě další dva druhy amazoňanů. Ohroženější než dříve je podle IUCN amazoňan šedohlavý, který je přesunul z kategorie „zranitelný“ (VU) do kategorie „ohrožený“ (EN). Naopak amazoňan čelenkový (dříve poddruh diadema od amazoňana žlutolícího) se přesunul z kategorie „ohrožený“ (EN) o tři stupně níž mezi „nejméně znepokojivé“ (NT).

Ohroženější než dříve je další jihoamerický papoušek aratinga oranžovočelý. Toho dosud vedla Červená kniha IUCN v kategorii „nejméně znepokojivý“ (LC), ale aktuálně je zařazený mezi „zranitelné“ (VU) druhy, stejně jako například ara hyacintový. V zajetí takřka neznámý papoušek zlatoperý, který se podobá aratingům a rovněž pochází z Jižní Ameriky, snížil stupeň ohrožení ze „zranitelného“ (VU) na „nejméně dotčeného“ (LC). Za „potenciálně ohroženého“ (NT) má nově Červená kniha IUCN papoušíčka modrohlavého, který byl dosud v kategorii „nejméně dotčený“ (LC). Další jihoamerický druh, papoušek žlutouchý, si polepšil z kategorie „ohrožený“ (EN) do kategorie „zranitelný“ (VU).

Pyrura černohlavý rovněž posílil svoji populaci a přesunul se z „potenciálně ohroženého“ (NT) mezi „nejméně dotčené“ (LC). Aktualizace Červené knihy ohrožených živočichů se dotkla i loriho sumbawského, kterého tento dokument dosud vedl mezi „zranitelnými“ (VU) druhy, ale nyní je již „ohrožený“ (EN). Jeho celková populace klesla na 500 až 1 000 jedinců. IUCN aktualizuje Červenou knihu dvakrát ročně. Na jaře se to týká savců, ryb, obojživelníků a plazů, na podzim ptáků.

Aktualizace Červené knihy I… by Jan.Potucek

Úvodní foto: Wikimedia Commons a Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..