10x o papoušcích s chovateli Karlem Hanušem a Arnoštem Solařem

Tvoří nerozlučnou dvojku a potkat je můžete na mnoha chovatelských akcích, ať už jde o výstavy, chovatelská setkání nebo zájezdy. Na jenom takovém v Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, které pořádala cestovní kancelář Primaroute, se vlastně seznámili. Karel Hanuš mluví o Arnoštu Solařovi (na snímku) jako o „kurátorovi“ svého chovu a v podstatě to je pravda, protože v době, kdy sám nemůže, se mu Arnošt stará o chov a společně plánují, co ještě pořídí nebo jak upraví voliéry. Nesoustředí se přitom pouze na chov papoušků, ale mají také loskutáky, timálie nebo kardinály. Chovatelské zařízení Karla Hanuše v Roudném u Frýdštejna na první pohled zaujme obrovskou půlkruhovou voliérou, v níž v naprosté pohodě žijí a rozmnožují se čtyři různé druhy exotů: kakadu růžový, rosela pestrá, latam vlaštovčí a kardinál šedý.

1. Proč chovám papoušky?

Arnošt Solař: Papoušci mě fascinovali už v mládí. Krásné barvy, jejich povaha, vonělo to exotikou… Začínal jsem v devíti letech s andulkami v devíti a u papoušků jsem vydržel až do osmnácti. K chovu jsem se potom vrátil až ve třiceti, i když zájem jsem neztratil nikdy a pořád jsem sledoval, co se kde děje. Bohužel jsem ale neměl vhodné podmínky, abych mohl chov obnovit. Když se tak stalo, začínal jsem s papoušky senegalskými a amazónky černotemennými.

Velká „párovací“ voliéra, ve které jsou nakonec čtyři páry různých druhů exotů a všechny se úspěšně rozmnožují (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ara ararauna hlídá vchod do hnízdní dutiny, kde jsou dvě mláďata (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

2. Kdo mě inspiruje, koho považuji za svůj chovatelský vzor?

Arnošt Solař: Nemám žádný vzor, inspiraci beru při setkání se zkušenými chovateli nebo zájezdy s Josefem Nožičkou a jeho agenturou Primaroute, díky které jsem poznal Karla Hanuše. Zjistili jsme, že bydlíme blízko sebe a pak jsme začali jezdit po dalších chovatelích, na různá setkání u Milana Vošického a jinde. Stále nemám vhodné podmínky pro vlastní chov, tak jsem začal pomáhat Karlovi s jeho voliérami a protože je hodně pracovně vytížený, funguje to tak doteď.

3. Moje nejlepší a nejhorší zkušenost s koupí papoušků je:

Arnošt Solař: Vyloženě špatnou zkušenost nemám, ptáky kupuji zásadně odchovy. Vybíráme si jenom mladé ptáky a když to jde, bereme jich více a necháme je přirozeným způsobem rozpárovat. Měli jsme takto třeba čtyři páry kakaduů růžových ve velké proletové voliéře, ale pak jsme zjistili, že to takhle nebude fungovat a tři páry jsme dali do samostatných voliér. Předtím jsme ale takto rozpárovali tři páry amazoňanů vějířových a chystáme se něco podobného udělat s kakaduy inka. Teď máme jednu samičku a chystáme se dokoupit půldruhého páru, aby byly dvě samičky a dva samci. Jinak ptáky nakupujeme výhradně u nás, a tím myslím i Slovensko.

4. Odchovávám mláďata pod rodiči nebo ručně?

Arnošt Solař: Vždy necháváme mladé pod rodiči. Dokrmujeme jen při potížích (nekrmení, zabití mláďat), ale ani já, ani Karel na to nemáme kvůli práci čas, takže nám dokrmují dva naši známí. Jeden se zaměřuje na hmyzožravé ptáky a druhý na papoušky. Oba jsou taky chovatelé, s prací to mají příhodnější a můžou si ptáky vzít i do zaměstnání.

Jeden ze čtyř párů kakaduů růžových v chovu Karla Hanuše (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Řada voliér pro amazónky a amazoňany (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

5. Budky prkenné nebo kmenové?

Karel Hanuš: Používáme oba typy budek. Třeba ararauny hnízdí jeden rok v prkenné a druhý v přírodním kmenu.

6. Dávám přednost průmyslovým směsím zrní, nebo si je míchám?

Karel Hanuš: Kupujeme průmyslové směsi, jen pro „růžáky“ si míchám podle receptu jednoho zkušeného chovatele. Je tam asi osm druhů zrní a docela to funguje. Je to směs na mimohnízdní období. Jinak pro všechny ostatní ptáky nakupujeme průmyslové směsi od Versele Laga.

7. Granule ano nebo ne?

Arnošt Solař: Granule ano, ale pouze ovocné, přidávám je k suchému krmení. Během hnízdní sezóny je rozmixovávám do klasické míchanice s piškotem. Rozemelu je v mlýnku a dám je do míchanice místo strouhanky. Oblíbily si je především ararauny.

8. Kdy jsem naposledy potřeboval veterináře?

Karel Hanuš: Krásnou veterinářku jsme navštívili na jaře kvůli preventivnímu vyšetření trusu a jednomu amazónkovi upravila zobák. Jde patrně o genetickou vadu, kvůli které mu jedna čelist přerůstá a je třeba ji pravidelně upravovat.

Amazoňanů vějířových chová Karel Hanuš tři páry (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Chovný pár loskutáků posvátných (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

9. Čím zaručeně nastartuji hnízdní sezónu?

Arnošt Solař: Hodně zařídí příroda sama (teplo, delší den), potom úprava krmení (klíčení a živočišná bílkovina). U některých papoušků překvapivě hodně fungují červi. Třeba ararauny v době hnízdění žerou jenom zofobasy a ořechy, nic jiného do nich nedostaneme. Když krmí mláďata, odmítají i míchanici a tu pak žerou timálie, které jsou s nimi ve voliéře. Zajímavé je, že třeba amazónci černotemenní červy odmítají, ale amazónci bělobřiší je berou.

10. Můj chovatelský sen je…

Karel Hanuš: Snů by bylo hodně. Nyní přemýšlíme nad nestory kea.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..