Papouščí zoo Bošovice otevře 13. června nový pavilon amazoňanů. Slibuje 10 až 12 druhů

Papouščí zoo BošoviceUVNITŘ VIDEO – Zcela nový pavilon amazoňanů otevře v sobotu 13. června Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jižní Moravě, jediná takto specializovaná zoo v Česku. Půjde o nejvýznamnější akci této zahrady v letošním roce, která rozšíří veřejně přístupnou plochu na dvojnásobek současného stavu. „Postupně představíme čtyřicet kusů amazoňanů v deseti až dvanácti druzích. Rozšíříme tak prohlídkovou trasu pro návštěvníky,“ sdělila ředitelka zoo Hana Škrháková Pádková. V současné době v Bošovicích chovají sedm druhů amazoňanů, z toho některé patří mezi českými chovateli k unikátům. Jde například o amazoňany jamajské či tukumanské.

„Máme amazoňany jamajské, které jsme získali ze Zoo Praha. Dva samečky, takže uvidíme, zda se nám je podaří dopárovat. Potřebujeme také dopárovat amazoňany nádherné, zatím máme samičku a přislíbeného samečka,“ popsala loni na podzim v rozhovoru pro server Ararauna.cz ředitelka zoo plány týkající se chovu amazoňanů. Bošovice se ale mohou pyšnit i poměrně vzácným panamským poddruhem amazoňana žlutohlavého, dále amazoňany velkými, amazoňany kubánskými a amazoňany modročelými. Manželé Škrhákovi se nyní chtějí soustředit především na chov vzácnějších druhů. Otevřením pavilonu amazoňanů ale rozvoj Papouščí zoo Bošovice neskončí. Provozovatelé už plánují další stavby.

Vznikne ještě pavilon pro Austrálii a Afriku

„Po otevření pavilonu amazoňanů bude zrealizována zhruba polovina areálu. A další zhruba polovina nás ještě čeká. Máme v plánu vytvořit samostatné expozice pro australské druhy papoušků a pro Afriku, a stávající pavilon by měl zůstat věnovaný jihoamerickým papouškům vyjma amazoňanů,“ prozradila Hana Škrháková Pádková už dříve serveru Ararauna.cz. Samostatných voliér se dočkají kakaduové, protože nynější expozice pro tyto papoušky nejsou úplně vhodné. Kvůli velké agresivitě samců, kteří mohou napadnout a dokonce zabít samici, se doporučuje chovat je v co nejvíc členěných voliérách. „Proto pro ně stavíme solitérní domečky na terasách. Potom budeme pořizovat i jiné druhy, třeba i černé. Určitě nějakého zástupce z těch černých kakaduů bychom chtěli,“ ujišťuje ředitelka bošovické zoo.

ROZHOVOR: Letos otevřeme nový pavilon amazoňanů, říká ředitelka Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích

Papouščí zoo chce rozšiřovat i chov arů, k současným dvěma párů arům červenouchých chce pořizovat další dva a uvažuje také o arech hyacintových. Všechny dosud chované ary má minimálně po dvou párech (např. ary arakangy, ary žlutokrké), některé dokonce po třech (ary ararauny, ary zelenokřídlé a ary marakány). Zahrada chce časem doplnit i kolekci afrických papoušků, ze současných tří druhů na šest nebo osm druhů. Vedle velkých a vzácných papoušků ale Bošovice připravují i velkou společnou voliéru pro andulky. „Chceme získat přírodní andulky, aby to mělo i určitý výchovný efekt,“ přiblížila Hana Škrháková Pádková. Přímé potomky andulek dovezených z Austrálie má plzeňská a pražská zoo, ze soukromých chovatelů pak Čestmír Drozdek.

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..