Videostřípky z Loro Parque: vzácní ararové, ara kobaltový, tricha orlí a kosatky

Spousta pozitivních ohlasů na naši reportáž z návštěvy v Loro Parque nás přiměla k přídavku v podobě několika zajímavých videí pořízených v této zoologické zahradě. Pokud patříte mezi odběratele videokanálu Ararauny na YouTube, mohli jste je zaznamenat již začátkem tohoto měsíce. Pro všechny ostatní je sdílíme v tomto článku s podrobným komentářem. Loro Parque je nejucelenější sbírka papoušků na světě, v níž narazíte na 250 druhů a poddruhů papoušků z celého světa. Nachází se na ostrovu Tenerife, který je součástí Kanárských ostrovů. Videa v této reportáži pochází výhradně z veřejně přístupné zoologické zahrady Loro Parque, nikoli z chovného centra La Vera, které provozuje nadace Loro Parque Foundación.
Ara kobaltový v proletové voliéře

Jedním z nejvzácnějších papouščích druhů v Loro Parque je ara kobaltový. Menší příbuzný známějšího ary hyacintového pochází z malé části brazilského státu Bahia, kde žije v těžce přístupných skalních rozsedlinách. Proto se také dlouho nevědělo, jak velká je jeho divoká populace. Prakticky každé nově objevené hnízdiště znamená radikální nárůst počtu volně žijících arů kobaltových, jichž je podle posledního sčítání z letošního srpna již 1 700. Loro Parque odchoval již okolo 40 mláďat a letos se chystá v Brazílii vypustit šest arů kobaltových do přírody. Na videu je mladý pták ve velké proletové voliéře, kterou obývá s dalšími druhy arů.

Arara zelený: malý arara v ceně „hyacinta“

Málokterá veřejně přístupná zoo v Evropě se může pochlubit vzácnými arary. Tito mexičtí papoušci se dělí do dvou samostatných druhů. Arara zelený, nebo chcete-li červenočelý, je častější – a to jak v přírodě, tak v zajetí. V Evropě by se však počet jejich chovatelů dal spočítat na prstech jedné ruky a cena jednoho arary je shodná s cenou ary hyacintového. Na rozdíl od něj se ale prakticky nedá sehnat. Loro Parque má ve veřejné expozici tohoto mladého samce, v neveřejném chovném centru La Vera pak další chovné ptáky. Arary zelené se daří v Loro Parque úspěšně rozmnožovat.

Arara hnědočelý, světová rarita

Světovou raritou v Loro Parque je druhý z ararů, vzácnější arara hnědočelý. Tento papoušek je o něco větší než arara zelený, má však matnější barvy a charakteristické je pro něj hnědé čelo. V zajetí se vyskytuje opravdu velmi výjimečně, v Evropě kromě Loro Parque prakticky už nikde. Donedávna se jej také nedařilo v zajetí množit. Jako první je odchoval mexický ornitolog a veterinář Miguel Angel Goméz Garza, který o jejich chovu bude přednášet na říjnovém 1. mezinárodním kongresu EXOTA Olomouc. Loro Parque je již také úspěšně množí. Ve veřejné expozici vystavuje dva mladé samce, kteří jsou na videu.

Odstavovaná mláďata kakadu filipínského

Nejvzácnějším druhem kakadua ve volné přírodě je kakadu filipínský. Zároveň jde také o druh nejagresivnější, u kterého při chovu v zajetí hrozí napadání samic samci a nezřídka ke smrtelným zraněním nebo dokonce zabití samice. Proto je také velmi vzácné tohoto papouška odchovat. Loro Parque se to daří pravidelně a při naší návštěvě jsme měli možnost v Baby Station sledovat v odstavovacích prosklených voliérkách mláďata, která se učí sama přijímat potravu. Společnost jim dělali kakaduové šalamounští a žlutolící. Ve střední Evropě se letos podařil prvoodchov tohoto kakadua manželům Černým ze Svatého Jura u Bratislavy na Slovensku.

Arové horští v Max Planckově institutu

V části Loro Parque, kde se nachází odchovna mláďat Baby Station a prodejna Loro Parque Foundación, sídlí také vědecké pracoviště ornitologického Max Planckova institutu. Studenti z Evropy zde provádí testy inteligence na vybraných druzích papoušků. Nedávno institut zveřejnil výsledky své studie ekonomického uvažování papoušků, o kterých jsme psali i na Ararauně. Do těchto testů byli zapojeni i arové horští, jichž institut využívá hned několik a denně je vypouští do malé kruhové voliéry vedle budovy, v níž prezentuje své aktivity návštěvníkům Loro Parque.

Arové červenouší a kaninda v odstavné voliéře

S odchovnou mláďat Baby Station přímo sousedí odstavovací voliéra pro velké druhy arů a dalších papoušků. V době naší návštěvy v ní byli především arové červenouší a kaninda, ale také jeden ara ararauna a nestor kea. Arové červenouší na videu odpočívají krátce po každodenní ranní sprše. Tento papoušek pochází stejně jako ara kaninda z Bolívie a podobně jako ara kobaltový hnízdí ve skalních norách. Areál jeho výskytu je poměrně malý a divoká populace rovněž není příliš veliká, proto patří mezi chráněné druhy a pamatuje na něj i mezinárodní úmluva CITES, která jej vede ve své první příloze.

Koupající se nestor kea

Nestoři kea, tajemní papoušci z Nového Zélandu, které lze bez nadsázky označit za nejchytřejší papouščí druh na světě, mají v Loro Parque nádhernou umělou skalní stěnu s vodopádem, v němž se během naší návštěvy jeden z nestorů koupal. Nestoři kea vyžadují neustálou aktivitu a potřebují stále nějaké podněty, jinak se začnou nudit a rozebírat svoji voliéru. Na Novém Zélandu jsou proslulí vandalstvím na autech zaparkovaných v horských střediscích. Lesníci a správci dopravních cest jim dokonce staví speciální hřiště, aby odvedli jejich pozornost od lesních strojů a dopravních kuželů. V přírodě přežívá posledních pět tisíc nestorů kea, přičemž ještě před sto lety jich byly statisíce.

Mládě kakadu žlutolícího

Mezi bílými druhy kakaduů je po kakadu filipínském druhým nejvzácnějším druhem kakadu žlutolící. V odchovně mláďat Baby Station měli hned několik mláďat těchto kakadu, které si laici občas pletou s častějším a mnohem větším kakaduem žlutočečelatým. Kakadu žlutolící ale na rozdíl od něj spadá do první přílohy CITES a tudíž se na něj vztahuje povinná registrace v chovech v zajetí.

Show s kosatkami

Loro Parque je mezi širokou veřejností proslavený nikoli papoušky, ale speciálními show s kosatkami, dravým druhem velryb, jejichž chovem je tato zoo proslulá po celém světě. Několikrát denně je možné v amfiteátru u nádrže s kosatkami shlédnout asi dvacetiminutovou show, během níž kosatky proplouvají těsně okolo návštěvníků, stříkají na ně vodu, vyskakují nad hladinu nebo se nechají hladit svými cvičiteli. Na videu je zachycena podstatná část této show. Pořízeno bylo až na druhý pokus, protože poprvé jsme seděli v tzv. Splash zóně, která byla neustále ostřikována gejzíry slané vody z bazénu.

Show s delfíny

Kosatky sousedí s dalším velkým bazénem určeným pro delfíny. Jejich show je možná ještě zajímavější než ta kosatčí. Zapojit se do ní mohou i diváci, tedy konkrétně jeden divák – cvičitelé pokaždé vyberou z publika chlapce, který dostane plovací vestu, nasedne do člunu a delfín jej táhne po bazénu. Za člunem pak vyskakuje jeden nebo více dalších delfínů. Na závěr chlapec z člunu dává delfínům rukou pokyny a oni plní určité úkoly. Chovatelé papoušků ocení samotný začátek delfíní show, během něhož nad bazénem volně prolétají arové kanindy, ara zelenokřídlý a také ara hyacintový.

Papouščí Loro show

Samostatnou show mají v Loro Parque i papoušci. Nazývá se Loro Show a koná se ve stejnojmenném domě uprostřed zoo. Diváci se zde posadí do hlediště jako v kině a nad hlavami jim zde prolétají různé druhy arů, kakadu, eklektové, aratingové, amazoňané a další papoušci. Poté následuje několik krátkých „drezur“ s arou hyacintovým, zelenokřídlým a kakaduem bílým. Papoušky, kteří vystupují v Loro Show, lze poté spatřit ve voliérách okolo budovy, v níž se show koná.

Baby station – odstavovací voliéry

Odchovna papoušků Baby Station je v Loro Parque obklopena prosklenými voliérami určenými pro odstav plně opeřených mláďat. Na videu je vidět, jak personál ráno myje výlohy a některá mláďata kakaduů se snaží přes sklo zachytit mop. Papoušci odchovaní v Baby Station míří často do Evropy k soukromým chovatelům i do zoo. Často je kupují i chovatelé z České republiky.

Antarktida na Tenerife: pavilon tučňáků

Jedním z nejvíce fascinujících zážitků v Loro Parque je pavilon tučňáků. Zoo prakticky vytvořila umělou Antarktidu se skalními útesy a mořem, nakreslenými nebo i reálnými sněhovými závějemi a umělým sněžením. Návštěvníci si stoupnou na pohybující se pás, který je postupně proveze okolo celé kruhovité expozice. Na jejím úplném závěru sousedí s tučňáky expozice dalších zajímavých mořských ptáků papuchalků.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
1 komentář

  1. Jan Barvík napsal:

    Ahoj Honzo,
    oprav si komentáře pod videi.
    Jenda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..