Exotika 2019 v Lysé nad Labem láká na ary hyacintové, kakadua havraního či aligátora Luďka

UVNITŘ FOTOGALERIE – Pět zástupců velkých druhů papoušků ara, včetně největšího ary hyacintového, mohou spatřit návštěvníci letošního ročníku výstavy EXOTIKA 2019 na Výstavišti Lysá nad Labem. Až do zítřejšího pozdního odpoledne si zde přijdou na své nejen chovatelé a milovníci papoušků a dalších exotických ptáků, ale i dalších cizokrajných zvířat včetně rybiček, plazů či větších savců. Letos poprvé se zároveň s Exotikou koná i výstava MAZLÍČEK zaměřená na chovatelské potřeby a krmivo a také Mistrovství České republiky v bodovaném ptactvu rozdělené do několika kategorií. Nás ale samozřejmě nejvíce zajímalo obsazení haly C, která je tradičně věnovaná nebodovanému exotickému ptactvu, především pak papouškům.
Hned po příchodu do haly pravidelného návštěvníka Exotiky zaujme vyvýšené pódium umístněné přímo uprostřed pavilonu, které obsadila Papouščí zoologická zahrada z jihomoravských Bošovic. Nabízí zde stánek s vlastními suvenýry, ale také unikátní kolekci papoušíčků, jedněch z nejmenších papoušků světa. Bošovická zoo postupně získala ve spolupráci s česko-slovenským Forpus klubem téměř všechny druhy papoušíčků, takže až na jeden vzácný taxon má kompletní kolekci celého rodu. Většinu druhů se jí také již podařilo úspěšně rozmnožit. Na Exotice se Bošovičtí v takovém rozsahu prezentují poprvé, v minulosti mívali stánky na sesterské EXOTĚ v Olomouci.

Největší papoušci světa poprvé na Exotice

Hlavním návštěvnickým tahákem hlavního pavilonu jsou bezesporu arové hyacintoví, které vystavila soukromá zoologická zahrada Plasy od Plzně. Papoušci pochází z odchovu Zdeňka Špalka a krásně harmonizují. Na první pohled ale překvapí jejich křivé zobáky. Zejména u jednoho z arů jde o velmi viditelnou deformaci, k níž muselo dojít už během odchovu mláděte v budce. U arů hyacintových jde o poměrně běžný jev, který se dá postupně odstranit nebo omezit, pokud je ještě mláděti nasazena protéza, která zobák drží ve správné poloze. U papoušků odchovávaných pod rodiči je ale takřka nemožné tuto protézu použít, protože rodiče ji mláděti obvykle sundají. Obdobně zdeformovaný zobák měl i jeden z vystavených arů zelenokřídlých od Bioparku Štít, který vytvořil pár s křížencem ary ararauny a ary zelenokřídlého – arou harlekýnem.

K TÉMATU: EXOTIKU 2018 v Lysé nad Labem zachránila společnost Laguna. Papoušků výrazně ubylo

Biopark Štít na Exotice vystav hned tři velké druhy arů, vedle zelenokřídlého i aru araraunu a také ary vojenské (a zmiňovaného křížence, aru harlekýna). Samostatnou voliéru pak obýval pár arů arakang od Václava Froňka z Prahy. Společnost jim dělá amazoňan pomoučený, s nímž žijí v jedné domácnosti a jezdí na akce vyznavačů volného létání papoušků. Společnost Laguna tradičně dodala na Exotiku i větší počet bílých kakaduů: žlutočečelaté poddruhu galerita a triton, a bílé. Někteří byli výrazně oškubaní z doby, kdy ještě žili u svých původních majitelům kteří se o ně neuměli nebo nechtěli postarat. Škoda, že na voliéře nebyla nějaká informační a vysvětlující tabule, která by návštěvníky poučila, že takto skončí papoušek, kterého si koupí člověk bez jakýchkoli vědomostí o jeho chovu a chce ho mít pouze na efekt, aby se mohl chlubit před kamarády.

Okrasná drůbež se vrátila do pavilonu B

Kakaduy letos na Exotice zastupoval i jeden černý druh. Mladého kakadua havraního si jistě pamatují návštěvníci letošní výstavy exotického ptactva ve sklenících Botanické zahrady na pražském Albertově. Stejný pták je nyní k vidění i v Lysé nad Labem. Velmi zajímavé je i hejno letošních mláďat kakaduů růžových. Amazoňané jsou letos v ne příliš velkých klecích podél pódia s prezentací Papouščí zoologické zahrady z Bošovic a tak na výstavě ani moc nevyniknou. Větší prostor dostala skupina papoušků žako, opět ze společnosti Laguna. Mezi méně často vystavované exoty, které lze spatřit na letošní Exotice, patří jistě vaza velký. Černý papoušek původem z Madagaskaru nepatří mezi časté chovance v českých voliérách a vzhledově připomíná spíše přerostlého holuba. Rozhodně ale stojí za podívanou, stejně jako párek ledňáků obrovských ve vedlejší voliéře.

ČTĚTE TAKÉ: Exotika 2017 v Lysé nad Labem vystavuje poprvé v Česku rajku, k vidění jsou i tukani, arové a kakadu

Směs středních a menších papoušků tentokrát organizátoři umístili do řady menších klecí, a to včetně rosel a aratingů, kteří dříve bývali v samostatné řadě voliér. V hale C je tak výrazně víc místa a při víkendové vyšší účasti se návštěvníci tolik netlačí. Oproti loňsku se ve stejném pavilonu nenachází okrasná vodní drůbež, jež se po roční přestávce vrátila do samostatné haly B společně s bažanty, rybičkami, plazy a chameleony. Naopak v „Céčku“ zůstali exotičtí savci, ať už jde o párek tygrů nebo lemury kata. Z „neptačích“ hitů Exotiky patří k největším tahákům třímetrový aligátor severoamerický Luděk z Krokodýlí zoo v Protivíně. Třiadvacetiletý plaz váží tři metráky a většinu času tráví ponořený v umělém jezírku na samém konci pavilonu B vedle výběhů se suchozemskými želvami.

Bílý čáp a černé labutě

Na expozici hrabavých ptáků a drůbeže letos zaujme pro někoho možná obyčejný pták, který se ale na výstavách běžně neobjevuje: čáp bílý. Ve voliéře mu dělají společnosti ibisové posvátní, s nimiž se občas dostane do křížku – to když některý z výrazně menších ibisů naruší jeho osobní bublinu… Návštěvníky ve stejném pavilonu určitě zaujmou i jeřábi královští a černé labutě. Z neživých exemplářů pak rozsáhlá nabídka exotických motýlů, brouků a pavouků doplněná o opravdu velké ulity mořských živočichů (to vše je prodejné). Kdo letos zavítal do pavilonu A2, na první pohled nezaznamenal zásadní změnu v sekci bodovaného ptactva, tedy fakt, že letos jde o první otevřené mistrovství České republiky bodovaných ptáků. Samostatného hodnocení se zde dočkali kanáři, zebřičky, další drobní exoti, andulky, korely, agapornisové a další malí papoušci.

NAPSALI JSME: Exotika 2016 v Lysé nad Labem vystavuje ary kanindy, plameňáky či zoborožce. Potrvá až do neděle

První český šampionát se konal až po speciálních bodovacích výstavách jednotlivých specializovaných chovatelských klubů, a tak se jej nezúčastnila některá slavná chovatelská jména. To se však nedá říct o posuzovatelích, mezi nimiž nechyběl například i několikanásobný mistr světa ve výstavních korelách René Poštulka. Celkově letos Exotika výrazně předčila loňský ročník, který patřil k nejslabším ve dvanáctileté historii této výstavy. Mix různých exotických zvířat a pěkné aranžmá, plné pavilony a počasí, které letos opravdu přálo (alespoň o víkendu) by mohly přispět k rekordní návštěvnosti a opravdu dobré propagaci českého chovatelství. Čas na návštěvu máte ještě do úterý 29. října do 17 hodin, katalog výstavy si můžete stáhnout zde.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 25. až 27. října 2019

Dálší článek

Anketa mezi chovateli: Jak se vám líbil letošní ročník EXOTIKY 2019 v Lysé nad Labem?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější