Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

EXOTIKU 2018 v Lysé nad Labem zachránila společnost Laguna. Papoušků výrazně ubylo.

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Pouhé dva týdny po letošní EXOTĚ Olomouc se na Výstavišti Lysá nad Labem konala další velká výstava exotické fauny a flory EXOTIKA 2018. V letech, kdy se obě akce „potkávají“, bývá problém získat pro obě dostatek zajímavých druhů exotických ptáků, i když EXOTIKA se zaměřuje i na další zvířata. Letos ovšem byl úbytek papoušků a dalších exotů oproti dřívějším letům v Lysé patrný už jen z faktu, že se do hlavní haly C přestěhovali i vodní ptáci, jeřábi a další ptáci, kterým dříve patřil samostatný pavilon B. Pro běžného návštěvníka tak „Céčko“ zůstalo opticky plné, ale „Béčko“ zejména v zadní části zelo prázdnotou, přičemž ve srovnání s vynikajícím aranžmá z loňského roku (možná si vzpomínáte na umělý les se stromy a mechem) působilo jako pěst na oko.
Do haly A1 se letos přestěhovala soustava voliér od Zdeňka Vandělíka, která putuje po obou velkých akcích – EXOTĚ a EXOTICE – a bývají v ní australští papoušci nebo aratingové a malí arové. Je to vůbec poprvé, co se v hale A1 nacházeli vystavovaní papoušci, dříve tento pavilon sloužil výhradně trhovcům s oblečením, uzeninami nebo pro prodej ptáků a dalších exotických zvířat a rostlin. Organizátoři tak patrně chtěli přivést do haly A1 více návštěvníků, kteří ji kvůli jejímu umístění v přízemí hlavní budovy výstaviště často opomíjí. Reálně se však o tom, že v pavilonu A1 jsou také vystavení papoušci, dozvěděli pouze ti návštěvníci, kteří si koupili za 50 korun katalog výstavy, a ještě si ho pořádně přečetli. Ukazatele s informací o nově umístěné expozici citelně chyběly.

Návštěvníci u voliér s velkými papoušky od společnosti Laguna (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Kakadu naholící od společnosti Laguna (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Mladí arové ararauny obsadili voliéru společně s bílými kakadu od společnosti Laguna (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Mezi nejzajímavější papoušky na EXOTICE 2018 patřili kakadu inka a kakadu Goffinův (Foto: Veronika Doskočilová)
MVDr. Sebastian Franco propaguje svoji novou veterinární ordinaci. Nově nabízí ambulatní výjezdy po Praze. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Kakadu žlutolící pocházel rovněž ze společnosti Laguna (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Řady voliér s velkými papoušky v hale C (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Roční ara ararauna Mates ze společnosti Laguna (Foto: Veronika Doskočilová)
Stánek časopisu Nová EXOTA na výstavě EXOTIKA 2018 v Lysé nad Labem (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Největší rarita? Kondor havranovitý

Jediným pavilonem, v němž zůstalo vše jako v dřívějších letech, byla expozice bodovaného ptactva v hale A2, která zároveň slouží jako místo pro společenské akce během EXOTIKY. Zde se opět kromě výstavních ptáků nacházeli i drobní exoti a papoušci a rovněž unikátní „nepapoušci“ jako rajka královská (poprvé byla na EXOTICE vystavena loni) či leskoptev purpurová. To nejlepší z výstavy ale tradičně nabídla hala C, do které se soustředili i hlavní prodejci krmiva a chovatelských potřeb. Z vystavovaných ptáků letos mezi největší vzácnosti nepatřili papoušci. Unikátem výstavy byl kondor havranovitý, kterého pořadatelé avizovali několik dní dopředu prostřednictvím Facebooku jako evropskou výstavní premiéru. Punc mimořádnosti lze přisoudit i africkým jeřábům královským.

LOŇSKÝ ROČNÍK: Exotika 2017 v Lysé nad Labem vystavuje poprvé v Česku rajku, k vidění jsou i tukani, arové a kakadu

Velký úspěch u návštěvníků měl soubor voliér s malými a středními opicemi z Bioparku Štít, stejně jako tradičně vystavovaný lev a tygr ze stejného zooparku. Ani letos na výstavě nechybělo kotě velké kočkovité šelmy, místo lvíčete nebo tygříka ale bylo možné vidět malého servala, který vzdáleně připomínal divokou kočku nebo rysa. Papouščí osazenstvo haly C do značné míry zajišťovala společnost Laguna, bez jejíchž papoušků by EXOTIKA vypadala výrazně chudší. Letos se pořadatelé rozhodli nevyužít velkou proletovou voliéru spouštěnou od stropu haly a umístili velké papoušky od Laguny do dvou řad velkých voliér, které zabraly větší prostor. Samostatné voliéry tak dostali velcí bílí kakadu, arové, amazoňané či žakové.

Jeden z mnoha žaků ze společné voliéry v hale C (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Amazoňan oranžovokřídlý a spící amazoňan kubánský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Milan Habrcetl u informačního stánku na podporu záchranného centra Kaarakin pro černé kakadu v západní Austrálii (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Netradiční pár složený z ary zelenokřídlého (vpravo) a ary harlekýna, což je kříženec ary ararauny a ary zelenokřídlého (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Měsíční mládě kakadu bílého v inkubátoru na stánku společnosti Laguna v hale C (Foto: Veronika Doskočilová)
Skupina amazoňanů ze společnosti Laguna, zleva: amazoňan pomoučený, amazoňan kubánský, amazoňan oranžovokřídlý a amazoňan žlutohlavý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Vydavatel časopisu Nová EXOTA a hlavní pořadatel EXOTY Olomouc Jan Sojka s Jitkou Zámečníkovou na stánku v hale C (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Mezi papoušky, které vystavovala společnost Laguna, byli i doživotně postižení jedinci, kteří doplatili na špatné majitele (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Varování návštěvníkům před ostrými zobáky papoušků kakadu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Ve všední dny byla návštěvnost EXOTIKY tradičně nižší (foto je z pátečního odpoledne), o víkendu ale přišly tisíce návštěvníků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pěkná kolekce papoušků kakadu z Laguny

Asi nejzajímavější z celé skupiny papoušků z Laguny byla kolekce bílých druhů kakadu. V jedné voliéře bylo možné spatřit kakadu žlutolícího celebeského, kakadu Goffinova, kakadu růžového, kakadu inka a kakadu naholícího, které doplňovaly dvě ararauny. Hned v sousední voliéře se Laguna pochlubila čerstvými letošními odchovy: mláďaty arů araraun a kakadu bílých, které se podařilo odchovat od hendikepovaných rodičů poprvé za šest let, co se o ně společnost stará. Pár zahnízdil i podruhé, takže na stánku Laguny bylo možné vidět dokrmování měsíc starého mláděte, které většinu času na výstavě trávilo v inkubátoru. Dospělým kakadu bílým Laguna vyčlenila další samostatnou voliéru, kde byli vedle zdravých jedinců i značně poškození papoušci „dorasovaní“ od svých netečných původních majitelů. Dobrá ukázka pro ty, co si chtějí domů pořídit velkého papouška a neví, co to všechno obnáší.

PŘEDLOŇSKÝ ROČNÍK: Exotika 2016 v Lysé nad Labem vystavuje ary kanindy, plameňáky či zoborožce. Potrvá až do neděle

Velké ary letos na EXOTICE zastupovaly nejen ararauny, ale také ara zelenokřídlý a kříženec ary ararauny a zelenokřídlého, pro kterého se vžil název ara harlekýn. Tito dva ptáci tvořili harmonický pár, vzájemně si probírali peří a dokonce se krmili. Spolu s nimi voliéru obývalo několik kakadu žlutočečelatých, zejména pak zástupců poddruhu triton a také jeden kakadu žlutočečelatý nominátního poddruhu galerita. Ten obsadil vykotlaný kmen a jal se v něm „vyrábět“ hnízdo (viz video výše), takže chvílemi bylo pouze slyšet šustění suchého listí, které kakadu vyhrabával a vyhazoval ven (podobně se stejný kakadu chová i v zázemí Laguny v Botanické zahradě v Praze na Albertově). Poslední dvě velké voliéry Laguny patřily amazoňanům (modročelý, oranžovokřídlý, žlutohlavý, kubánský, pomoučený) a samostatné skupině žaků velkých („Kongo“).

Duhové andulky byly k vidění ve střední expozici v hale C (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Přírodně zbarvené andulky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Agapornis růžohrdlý mutace opalín zelený (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Detail hlavy agapornise etiopského (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Pestře zbarvený sameček papouška žlutokřídlého (Foto: Veronika Doskočilová)
Pár agapornisů škraboškových (Foto: Veronika Doskočilová)
Kystráčka modrolícího mohli pravidelní návštěvníci EXOTIKY spatřit již na dřívějších ročnících této výstavy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Krasky červenozobé zaujmou na první pohled nádhernými ocasy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Jediný zástupce tukanovitých na letošní EXOTICE: arassari zelený (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Kakadu žlutočečelatý poddruhu triton (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Hala C už nepatřila pouze papouškům

Ostatní větší papoušci, zejména pak amazoňané, menší druhy arů či eklekti, se museli spokojit s výrazně menšími voliérami či spíše bednovými klecemi. Výjimku tvořili amazoňané žlutohlaví velcí a surinamští, kteří dostali vlastní voliéry kousek od vchodu do haly C. Dvě větší provazové voliéry v „Céčku“ pak sloužily vodním ptákům, včetně ibisů a volavek, a jednu obsadil krkavec bělokrký, který se po celou dobu výstavy snažil najít způsob, jak z ní utéci ven. Do haly C se letos přestěhovala i expozice bažantů, která dříve bývala v hale B a zabrala zhruba čtvrtinu pavilonu. Nově se v „Céčku“ objevily i krasky červenozobé, arassari zelený či kystráček modrolící, jejichž místa v minulosti patřila papouškům, a také kolekci exotických holubů, holoubků a hrdliček.

ČTĚTE TAKÉ: Exotika 2015 v Lysé nad Labem láká na tukany obrovské, zoborožce, ary horské a aratingy žluté

Do pavilonu B pořadatelé letos neumístili žádné ptáky, patřil výhradně teraristům. Značnou plochu zabrala komerční prezentace akvárií a v poloprázdné zadní části se prezentovalo Terárium Praha s hady, obojživelníky a plazy. Tady si mohli návštěvníci za 30 korun pohladit vybraného hada nebo se za ještě vyšší částku se zvířetem vyfotit, což výstavu poněkud sráželo do pozice cirkusácké show (zajímavé je, že donedávna se proti podobným praktikám jedné rodiny z Prahy organizátoři EXOTIKY ohrazovali a dnes je to běžná součást aktivit a příjmů chovatelských zařízení, která na této výstavě pravidelně vystavují). Velkou pozornost přitahovala mamba zelená, stejný druh hada, který nedávno utekl v Praze chovatelce, jež si ho nelegálně dovezla z volné přírody.

Pár papoušků konžských (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Krkavec bělokrký je chytřejší než leckterý papoušek (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Chovný pár amazoňanů žlutohlavých surinamských (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Jeřáb korunkatý, vzácně chovaný i u soukromých vlastníků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Největší rarita letošní EXOTIKY: kondor havranovitý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Velkou pozornost vzbuzovaly seriemy rudozobé (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Volavka rusovlasá se vzácně zatoulává do České republiky i z přirozených hnízdišť na jihu Evropy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Kotě servala z Bioparku Štít (Foto: Veronika Doskočilová)
Dokrmování malého kakadu bílého na stánku společnosti Laguna (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Letos poprvé se část výstavních voliér objevila v pavilonu A1 oro trhovce (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pro chovatele byla EXOTIKA určitým zklamáním

Ve voliérách od Zdeňka Vandělíka v prodejním pavilonu A1 se nacházela směs australských a jihoamerických papoušků, například jediní loriové na EXOTICE 2018 – loriové mnohobarví. Ze vzácněji chovaných druhů stáli za pozornost aratingové kaktusoví a aratingové aztéčtí. Zajímavá byla i oranžová a albinooranžová mutace rosely penant. Z nebodovaných ptáků v pavilonu A2 stojí za zmínku snovač ohnivý, vida límcová či korunáček vínorudý – tedy kromě zmiňované rajky královské a leskoptví purpurových. Pěknou prodejní výstavu přírodních a mutačních agapornisů růžohrdlých, škraboškových a Fischerových připravil Český agapornis klub, který měl na EXOTICE tradičně i bodovanou výstavu.

NAPSALI JSME: Lysá nad Labem hostí výstavu Exotika 2014, k vidění jsou nejvzácnější arové i zoborožci

Pro běžného návštěvníka nepostrádala letošní EXOTIKA 2018 v Lysé nad Labem nic ze svého půvabu a zejména pro rodiny s dětmi nabídla opět kupu zajímavých zážitků. Pro pravidelnější návštěvníky a chovatele, zejména pak papoušků, však byla určitým zklamáním. Citelně chybělo několik špičkových vystavovatelů, kteří dokázali do Lysé přivézt opravdové ptačí rarity. Možná to je opravdu tím, že se letos opět po dvou letech sešly v blízkém termíny EXOTA i EXOTIKA, ale v dřívějších letech to vystavovatelům tolik nevadilo. Letos se z EXOTIKY stala takřka výlučně akce Laguny, Klubu přátel exotického ptactva, Bioparku Štít a Terária Praha, tedy pouze jedné skupiny chovatelů, což výstavě ubírá na bohatosti. Snad to je výkyv pouze pro jeden ročník a příští rok se dočkáme opět té EXOTIKY, kterou známe z minulosti.

Hašteřící se pár aratingů kaktusových (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Jediní zástupci loriů na letošní EXOTICE: lori mnohobarvý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Vzácný aratinga aztécký (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Oranžová mutace rosely penant (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Amazónek šupinkový (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Jeden z několika amazoňanů žlutohlavých na EXOTICE, konkrétně amazoňan žlutohlavý velký (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Pohled do výstavní haly A2 s expozicemi bodovaných ptáků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Samec kardinála červeného (Foto: Veronika Doskočilová)
Samice kardinála červeného (Foto: Veronika Doskočilová)
Zdeněk Vandělík (druhý zleva) and his boys (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Sameček rajky královské u krmné misky (Foto: Veronika Doskočilová)
Rajka královská je nejmenším druhem rajky, v zajetí se ji daří udržet při životě jen málokomu (Foto: Veronika Doskočilová)

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 26. až 28. října 2018

Dálší článek

Dana Havelková: K chovatelství papoušků jsem se vrátila po 16 letech a nelituji

2 Comments

  • Milý Honzíku, děkujeme za nestrannou a vysoce objektivní reportáž. Od spoluorganizátora výstavy a kongresu Exoty Olomouc bych ani nic jiného nečekal – díky. Samozřejmě ti i promíjím drobné nedostatky v popiskách druhů, chápu, že specialista na ary nemůže poznat drobné rozdíly mezi mutačními ptáky a jejich přírodními předky.
    Moc děkujeme za tvé postřehy, i když řada z nich trochu ukazuje i na tvou krátkou paměť. Ale co, každý z nás má nárok zapomínat. Stejně tak moc díky za vyjmenování a vlastně poděkování všem hlavním organizátorům, pokud budeš vědět o dalších organizacích, které by takovou akci chtěli s námi uspořádat, prosím, dej mi vědět. Máš pravdu v tom, že musíme halu B více zahustit, vezmu si tvé doporučení k srdci. Akorát ti nezahustím tu kolekci papoušků, na to si budeš muset zvyknout. Papoušků je něco málo přes 300 druhů, což je drobná špetka druhové rozmanitosti exotické přírody. Na papouščí kolekce všech možných druhů si budeš muset počkat stejně jako já zase za dva roky na EXOTU. Ale protože EXOTIKA je a bude pro širokou veřejnost a bude i nadále rozšiřovat své expozice všemi směry, jistě pochopíš, že novinky příštího ročníku budou nikoliv z řádu papoušků. Nicméně budu rád, pokud opět zavítáš spolu s tisíci spokojených návštěvníků k nám do Lysé nad Labem a uděláš nám zase jednu parádní reportáž.
    Díky moc Láďa Žoha

  • Bohužel se z výstavy stává komerční záležitost pro laitskou veřejnost které se to bude líbit vždy, pro chovatele exotů je to bída. Reportáž objektivní ale kritika se nepřipouští, škoda.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější