UVNITŘ FOTO A VIDEO – Pouhé dva týdny po letošní EXOTĚ Olomouc se na Výstavišti Lysá nad Labem konala další velká výstava exotické fauny a flory EXOTIKA 2018. V letech, kdy se obě akce „potkávají“, bývá problém získat pro obě dostatek zajímavých druhů exotických ptáků, i když EXOTIKA se zaměřuje i na další zvířata. Letos ovšem byl úbytek papoušků a dalších exotů oproti dřívějším letům v Lysé patrný už jen z faktu, že se do hlavní haly C přestěhovali i vodní ptáci, jeřábi a další ptáci, kterým dříve patřil samostatný pavilon B. Pro běžného návštěvníka tak „Céčko“ zůstalo opticky plné, ale „Béčko“ zejména v zadní části zelo prázdnotou, přičemž ve srovnání s vynikajícím aranžmá z loňského roku (možná si vzpomínáte na umělý les se stromy a mechem) působilo jako pěst na oko.
Do haly A1 se letos přestěhovala soustava voliér od Zdeňka Vandělíka, která putuje po obou velkých akcích – EXOTĚ a EXOTICE – a bývají v ní australští papoušci nebo aratingové a malí arové. Je to vůbec poprvé, co se v hale A1 nacházeli vystavovaní papoušci, dříve tento pavilon sloužil výhradně trhovcům s oblečením, uzeninami nebo pro prodej ptáků a dalších exotických zvířat a rostlin. Organizátoři tak patrně chtěli přivést do haly A1 více návštěvníků, kteří ji kvůli jejímu umístění v přízemí hlavní budovy výstaviště často opomíjí. Reálně se však o tom, že v pavilonu A1 jsou také vystavení papoušci, dozvěděli pouze ti návštěvníci, kteří si koupili za 50 korun katalog výstavy, a ještě si ho pořádně přečetli. Ukazatele s informací o nově umístěné expozici citelně chyběly.
Největší rarita? Kondor havranovitý
Jediným pavilonem, v němž zůstalo vše jako v dřívějších letech, byla expozice bodovaného ptactva v hale A2, která zároveň slouží jako místo pro společenské akce během EXOTIKY. Zde se opět kromě výstavních ptáků nacházeli i drobní exoti a papoušci a rovněž unikátní „nepapoušci“ jako rajka královská (poprvé byla na EXOTICE vystavena loni) či leskoptev purpurová. To nejlepší z výstavy ale tradičně nabídla hala C, do které se soustředili i hlavní prodejci krmiva a chovatelských potřeb. Z vystavovaných ptáků letos mezi největší vzácnosti nepatřili papoušci. Unikátem výstavy byl kondor havranovitý, kterého pořadatelé avizovali několik dní dopředu prostřednictvím Facebooku jako evropskou výstavní premiéru. Punc mimořádnosti lze přisoudit i africkým jeřábům královským.
LOŇSKÝ ROČNÍK: Exotika 2017 v Lysé nad Labem vystavuje poprvé v Česku rajku, k vidění jsou i tukani, arové a kakadu
Velký úspěch u návštěvníků měl soubor voliér s malými a středními opicemi z Bioparku Štít, stejně jako tradičně vystavovaný lev a tygr ze stejného zooparku. Ani letos na výstavě nechybělo kotě velké kočkovité šelmy, místo lvíčete nebo tygříka ale bylo možné vidět malého servala, který vzdáleně připomínal divokou kočku nebo rysa. Papouščí osazenstvo haly C do značné míry zajišťovala společnost Laguna, bez jejíchž papoušků by EXOTIKA vypadala výrazně chudší. Letos se pořadatelé rozhodli nevyužít velkou proletovou voliéru spouštěnou od stropu haly a umístili velké papoušky od Laguny do dvou řad velkých voliér, které zabraly větší prostor. Samostatné voliéry tak dostali velcí bílí kakadu, arové, amazoňané či žakové.
Pěkná kolekce papoušků kakadu z Laguny
Asi nejzajímavější z celé skupiny papoušků z Laguny byla kolekce bílých druhů kakadu. V jedné voliéře bylo možné spatřit kakadu žlutolícího celebeského, kakadu Goffinova, kakadu růžového, kakadu inka a kakadu naholícího, které doplňovaly dvě ararauny. Hned v sousední voliéře se Laguna pochlubila čerstvými letošními odchovy: mláďaty arů araraun a kakadu bílých, které se podařilo odchovat od hendikepovaných rodičů poprvé za šest let, co se o ně společnost stará. Pár zahnízdil i podruhé, takže na stánku Laguny bylo možné vidět dokrmování měsíc starého mláděte, které většinu času na výstavě trávilo v inkubátoru. Dospělým kakadu bílým Laguna vyčlenila další samostatnou voliéru, kde byli vedle zdravých jedinců i značně poškození papoušci „dorasovaní“ od svých netečných původních majitelů. Dobrá ukázka pro ty, co si chtějí domů pořídit velkého papouška a neví, co to všechno obnáší.
PŘEDLOŇSKÝ ROČNÍK: Exotika 2016 v Lysé nad Labem vystavuje ary kanindy, plameňáky či zoborožce. Potrvá až do neděle
Velké ary letos na EXOTICE zastupovaly nejen ararauny, ale také ara zelenokřídlý a kříženec ary ararauny a zelenokřídlého, pro kterého se vžil název ara harlekýn. Tito dva ptáci tvořili harmonický pár, vzájemně si probírali peří a dokonce se krmili. Spolu s nimi voliéru obývalo několik kakadu žlutočečelatých, zejména pak zástupců poddruhu triton a také jeden kakadu žlutočečelatý nominátního poddruhu galerita. Ten obsadil vykotlaný kmen a jal se v něm „vyrábět“ hnízdo (viz video výše), takže chvílemi bylo pouze slyšet šustění suchého listí, které kakadu vyhrabával a vyhazoval ven (podobně se stejný kakadu chová i v zázemí Laguny v Botanické zahradě v Praze na Albertově). Poslední dvě velké voliéry Laguny patřily amazoňanům (modročelý, oranžovokřídlý, žlutohlavý, kubánský, pomoučený) a samostatné skupině žaků velkých („Kongo“).
Hala C už nepatřila pouze papouškům
Ostatní větší papoušci, zejména pak amazoňané, menší druhy arů či eklekti, se museli spokojit s výrazně menšími voliérami či spíše bednovými klecemi. Výjimku tvořili amazoňané žlutohlaví velcí a surinamští, kteří dostali vlastní voliéry kousek od vchodu do haly C. Dvě větší provazové voliéry v „Céčku“ pak sloužily vodním ptákům, včetně ibisů a volavek, a jednu obsadil krkavec bělokrký, který se po celou dobu výstavy snažil najít způsob, jak z ní utéci ven. Do haly C se letos přestěhovala i expozice bažantů, která dříve bývala v hale B a zabrala zhruba čtvrtinu pavilonu. Nově se v „Céčku“ objevily i krasky červenozobé, arassari zelený či kystráček modrolící, jejichž místa v minulosti patřila papouškům, a také kolekci exotických holubů, holoubků a hrdliček.
ČTĚTE TAKÉ: Exotika 2015 v Lysé nad Labem láká na tukany obrovské, zoborožce, ary horské a aratingy žluté
Do pavilonu B pořadatelé letos neumístili žádné ptáky, patřil výhradně teraristům. Značnou plochu zabrala komerční prezentace akvárií a v poloprázdné zadní části se prezentovalo Terárium Praha s hady, obojživelníky a plazy. Tady si mohli návštěvníci za 30 korun pohladit vybraného hada nebo se za ještě vyšší částku se zvířetem vyfotit, což výstavu poněkud sráželo do pozice cirkusácké show (zajímavé je, že donedávna se proti podobným praktikám jedné rodiny z Prahy organizátoři EXOTIKY ohrazovali a dnes je to běžná součást aktivit a příjmů chovatelských zařízení, která na této výstavě pravidelně vystavují). Velkou pozornost přitahovala mamba zelená, stejný druh hada, který nedávno utekl v Praze chovatelce, jež si ho nelegálně dovezla z volné přírody.
Pro chovatele byla EXOTIKA určitým zklamáním
Ve voliérách od Zdeňka Vandělíka v prodejním pavilonu A1 se nacházela směs australských a jihoamerických papoušků, například jediní loriové na EXOTICE 2018 – loriové mnohobarví. Ze vzácněji chovaných druhů stáli za pozornost aratingové kaktusoví a aratingové aztéčtí. Zajímavá byla i oranžová a albinooranžová mutace rosely penant. Z nebodovaných ptáků v pavilonu A2 stojí za zmínku snovač ohnivý, vida límcová či korunáček vínorudý – tedy kromě zmiňované rajky královské a leskoptví purpurových. Pěknou prodejní výstavu přírodních a mutačních agapornisů růžohrdlých, škraboškových a Fischerových připravil Český agapornis klub, který měl na EXOTICE tradičně i bodovanou výstavu.
NAPSALI JSME: Lysá nad Labem hostí výstavu Exotika 2014, k vidění jsou nejvzácnější arové i zoborožci
Pro běžného návštěvníka nepostrádala letošní EXOTIKA 2018 v Lysé nad Labem nic ze svého půvabu a zejména pro rodiny s dětmi nabídla opět kupu zajímavých zážitků. Pro pravidelnější návštěvníky a chovatele, zejména pak papoušků, však byla určitým zklamáním. Citelně chybělo několik špičkových vystavovatelů, kteří dokázali do Lysé přivézt opravdové ptačí rarity. Možná to je opravdu tím, že se letos opět po dvou letech sešly v blízkém termíny EXOTA i EXOTIKA, ale v dřívějších letech to vystavovatelům tolik nevadilo. Letos se z EXOTIKY stala takřka výlučně akce Laguny, Klubu přátel exotického ptactva, Bioparku Štít a Terária Praha, tedy pouze jedné skupiny chovatelů, což výstavě ubírá na bohatosti. Snad to je výkyv pouze pro jeden ročník a příští rok se dočkáme opět té EXOTIKY, kterou známe z minulosti.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
2 Comments
Milý Honzíku, děkujeme za nestrannou a vysoce objektivní reportáž. Od spoluorganizátora výstavy a kongresu Exoty Olomouc bych ani nic jiného nečekal – díky. Samozřejmě ti i promíjím drobné nedostatky v popiskách druhů, chápu, že specialista na ary nemůže poznat drobné rozdíly mezi mutačními ptáky a jejich přírodními předky.
Moc děkujeme za tvé postřehy, i když řada z nich trochu ukazuje i na tvou krátkou paměť. Ale co, každý z nás má nárok zapomínat. Stejně tak moc díky za vyjmenování a vlastně poděkování všem hlavním organizátorům, pokud budeš vědět o dalších organizacích, které by takovou akci chtěli s námi uspořádat, prosím, dej mi vědět. Máš pravdu v tom, že musíme halu B více zahustit, vezmu si tvé doporučení k srdci. Akorát ti nezahustím tu kolekci papoušků, na to si budeš muset zvyknout. Papoušků je něco málo přes 300 druhů, což je drobná špetka druhové rozmanitosti exotické přírody. Na papouščí kolekce všech možných druhů si budeš muset počkat stejně jako já zase za dva roky na EXOTU. Ale protože EXOTIKA je a bude pro širokou veřejnost a bude i nadále rozšiřovat své expozice všemi směry, jistě pochopíš, že novinky příštího ročníku budou nikoliv z řádu papoušků. Nicméně budu rád, pokud opět zavítáš spolu s tisíci spokojených návštěvníků k nám do Lysé nad Labem a uděláš nám zase jednu parádní reportáž.
Díky moc Láďa Žoha
Bohužel se z výstavy stává komerční záležitost pro laitskou veřejnost které se to bude líbit vždy, pro chovatele exotů je to bída. Reportáž objektivní ale kritika se nepřipouští, škoda.