Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Letošní sraz papouškářů na Krásném u Šumperka se nesl v duchu „volnoletci sobě“

UVNITŘ FOTOGALERIE – Osm let se každou první sobotu v srpnu schází u vodní nádrže Krásné na Šumpersku vyznavači volného létání papoušků. Ne jinak tomu bylo i letos, i když řady původních účastníků a náruživých „volnoletců“ prořídly a část jich založila vlastní akce v jiných částech republiky. Tvrdé jádro se obměnilo a přesunulo se do kempu, který v dřívějších letech fungoval jako jakési pro veřejnost nepřístupné zázemí, odkud se majitelé s papoušky v určený čas přesouvali na louku u restaurace a předváděli hromadné lety papoušků, diskutovali s lidmi a korzovali s papoušky. Letos ale tohle tvrdé jádro „volnoletců“ zůstalo v kempu a na louku, kde se sraz konal, prakticky nevycházelo.

Paradoxně tak vlastně probíhaly dvě akce na jednom místě: soukromé kempování majitelů papoušků a Papouščí den, který lákal především na doprovodné stánky. Obě části bez jakéhokoli organizovaného programu, něco ve stylu ptačí burzy, kdy se v určitý čas na místo sjedou hordy lidí, rychle vše proběhnou, dají si pivo, klobásu a zase jedou domů. Do toho se ještě přimíchala nemalá část místních, kteří nepřijeli primárně na Papouščí den, ale vykoupat se v nádrži, jež měla po letech celkem čistou vodu a nekvetla. Těžko tedy říci, kolik vlastně letos bylo na Krásném účastníků. Jednu chvíli to vypadalo na rekordní číslo, ale to bychom museli oddělit koupání chtivé místní od těch, co přijeli opravdu za papoušky.

Méně papoušků, více stánků

Exotů letos bylo na Krásném o něco méně než v předchozích letech. A výrazně méně jich létalo. Důvodů je hned několik. Jednak počasí, protože celý den pražilo slunce a ačkoli nebylo nijak velké vedro (okolo 25 stupňů), papoušci trávili většinu času schovaní ve stínu. Určitou komplikaci způsobil i pár arů araraun hlavního organizátora akce Zdeňka Krňávka, který se akce po letech rovněž účastnil (letos nehnízdil) a vzhledem k tomu, že na Krásném tito dva papoušci létají pravidelně, začali si „svůj“ rajón bránit a útočili na jiné volně létající ary. A dalším důvodem menšího počtu papoušků jsou jistě osobní animozity mezi některými vyznavači volného létání, ve kterých se normální člověk těžko orientuje, ale které vedly k tomu, že někteří dříve pravidelní účastníci letos prostě nepřijeli.

Shrnuto a podtrženo, papoušků ubylo a stánků přibylo. Přímo na louce u restaurace šlo o tradiční stánek společnosti Laguna, která se stará o nechtěné a hendikepované papoušky, stánek veterinární ordinace Avianmed.cz z Hradce Králové, v němž bylo možné nejen nakoupit různé doplňky krmiva, ale nechat papouškům udělat rozbory krve, zkontrolovat peří nebo nabrat vzorky pro testy nemocí. Ani letos nechyběl velký stánek se skleněnými obrazy a hodinami s papoušky a dalšími exotickými ptáky, místní restauraci pak doplnily hned čtyři samostatné stánky s občerstvením. V kempu, kam letos mohla chodit i veřejnost, byly také stánky – se sépiovými kostmi, brusnými bidly, různými tričky a probíhal tu i prodej „zážitků“ s papoušky.

Posedávat v kempu se dá kdekoli…

Člověk se při procházení celým areálem okolo Krásného nevyhnul úvahám, co se stalo, že se skupinky majitelů volně létajících papoušků takto separovaly a stáhly do kempu? Proč neproběhl ani náznak nějakého hromadného setkání s ukázkami papoušků a jejich dovedností pro veřejnost? Zakempovat se sudem piva se dá kdekoli, ale to asi není to pravé ořechové, jak by se volnoletci měli prezentovat laické veřejnosti. V určitou chvíli se ze setkání na Krásném stala tak velká akce, že se bez alespoň základní organizace a programu neobejde. Jinak se rozpadne na takovéto soukromé party a ztratí svůj původní smysl: ukázat, co se papoušci během roku od posledního srazu naučili, vyměnit si vzájemně zkušenosti a přilákat další zájemce o tento zajímavý způsob chovu ochočených papoušků.

Osobně mi komornější způsob setkání papouškářů, kteří sedí v kempu, popíjejí a baví se sami mezi sebou, nevadí. Tedy pokud to není deklarované jako akce pro širokou veřejnost, která si od takového setkání slibuje něco víc. Papouščí den na Krásném si za ta léta vybudoval tradici a pravidelně láká i místní média. Mnohokrát se dostal do televizních zpráv, pravidelně se o něm píše v Šumperském i Olomouckém deníku. Pořád je svým způsobem o krok dál před podobnými setkáními, jež vznikla později a letos se konala podruhé nebo potřetí. Aby si tento náskok udržel, musí nabízet víc než jiné regionální srazy. Naplno využít výhodu tradiční akce, jež dokáže přilákat stovky a tisíce lidí. Tím ale pouhé posedávání v kempu a nahodilé vypouštění papoušků není.

Druhy zastoupené na Papouščím dni 2020 na Krásném

Ara ararauna
Ara zelenokřídlý
Ara harlekýn
Ara arakanga
Ara žlutokrký
Kakadu bílý
Kakadu molucký
Kakadu růžový
Kakadu žlutočečelatý
Amazoňan modročelý
Amazoňan oranžovokřídlý
Amazoňan kubánský
Žako velký
Eklektus různobarvý
Papoušek patagonský
Aratinga sluneční
Mníšek šedý
Alexandr malý
Papoušek kouřový
Papoušek nádherný
Korela chocholatá
Papoušek senegalský
Andulka vlnkovaná

P.S.: Letos jsem poprvé na Krásné jel na kole. Z nádraží v Zábřehu na Moravě je to zhruba 20 kilometrů a všem to vřele doporučuji. Příjemná hodinová projížďka, zvlášť když se pak v nádrži můžete vykoupat. A v Zábřehu staví většina dálkových vlaků s možností přepravy kol.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Janovské setkání chovatelů bylo zrušeno, v Litomyšli je ohnisko koronaviru

Dálší článek

Mníšci šedí ve Španělsku nalezli způsob, jak se rozšířit na venkov: využívají hnízda čápů bílých

One Comment

  • 😉

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější