Západočeská Zoo Plasy dopárovala ary hyacintové. Jde o odchovy Zdeňka Špalka

Nejen velké zoologické zahrady se mohou v Česku pochlubit chovem arů hyacintových. Pár největších papoušků světa čerstvě vlastní i malá Zoo Plasy v západních Čechách. Samce jménem Blue si pořídila letos v únoru od východočeského chovatele Zdeňka Špalka. Ze stejného chovu pochází i samička Mia, již si zoo dovezla v těchto dnech. Oba papoušci budou dočasně obývat velkou proletovou voliéru společně s ary araraunami a ary arakangami. „Během příštího roku bude pár arů hyacintových chován samostatně ve voliéře, kde jsou v současné době chováni lemuři kata,“ sdělila serveru Ararauna.cz Kateřina Nová, manažerka Zoo Plasy.
Sedmá česká zoo s největšími papoušky světa

Ary hyacintové chová celkem sedm českých zoo. Nejvíce jich má zlínská zoologická zahrada, která se letos poprvé dočkala úspěšného odchovu. O jediné mládě se stará přímo rodičovský pár. Jihlavská zoo má ary hyacintové deponované z menší středočeské zoologické zahrady v Chlebech u Nymburka. Po jednom páru těchto papoušků chovají i ostravská, liberecká a ústecká zoologická zahrada. Dva páry vlastní Zoo Praha. Řada těchto ptáků byla zabavena soukromým chovatelům kvůli nesrovnalostem v dokladech původu nebo nelegálnímu dovozu do České republiky. Zoo Plasy je jednou z mála, která si největší ary zakoupila a nebyli k ní umístěni Českou inspekcí životního prostředí.

K TÉMATU: Na návštěvě u Zdeňka Špalka, nejznámějšího chovatele arů v Česku

Zdeněk Špalek je jedním z nejúspěšnějších chovatelů arů hyacintových u nás. Tyto papoušky se mu podařilo odchovat již několikrát a vedle jednoho chovného páru vlastní ještě tři další, kteří se teprve na hnízdění chystají. Samec Blue, jehož Zoo Plasy zakoupila od Zdeňka Špalka letos v únoru, se vylíhl v říjnu 2013. Společně se samičkou Miou dosáhne pohlavní dospělosti nejdříve za šest až osm let. Odchovy arů hyacintových mezi českými chovateli už nejsou tak vzácné jako v minulosti. Podle statistiky CITES za první pololetí letošního roku bylo v České republice jen od roku 2004 zaregistrováno 158 těchto papoušků, z toho za loňský rok 14.

Sameček Blue v expozici zoologické zahrady Plasy (Foto: Zoo Plasy)

Zoo Plasy chová 18 druhů papoušků

Zoo Plasy vznikla v květnu 2016 jako rodinná zoologická zahrada kombinovaná s minigolfovou dráhou. Je rozčleněna do několika sekcí podle kontinentů a podle oficiálního webu je jedinou zoo v tuzemsku, která se může pochlubit bílým klokanem, bílým tygrem a bílými lvy. Z papoušků chová kromě tří zmíněných druhů arů také amazoňany žlutolící, alexandry čínské, kakadu žlutočečelaté, korely chocholaté, latamy vlaštovčí, papoušky červenokřídlé, královské, nádherné, mnohobarvé, zpěvavé, rosely pestré a penant, andulky vlnkované a oba druhy žaků. Zahrada podle Kateřiny Nové plánuje pořizovat i další druhy.

ČTĚTE TAKÉ: Zlínská zoo hlásí první odchov ary hyacintového. O mládě se starají přímo rodiče

„V zoologické zahradě se již upravuje nový pozemek, kde bude probíhat výstavba nových expozic. Majitel zoologické zahrady by chtěl zahradu rozšířit o různé druhy opic, ptactva, ryb, plazů a šelem. Již nyní máme v karanténě pár žaků liberijských a žaků kongo,“ prozradila Kateřina Nová. Vlastní ary hyacintové plánuje i Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích, která už na ně má připravenu voliéru v sekci jihoamerických papoušků, hned vedle expozice jedněch z nejmenších papoušků světa, papoušíčků. Nyní má vedle nich umístěny ary zelenokřídlé, kteří jsou druhým největším druhem papouška na světě hned po arovi hyacintovém.

Velkou proletovou voliéru v Zoo Plasy obývají i ary ararauny (Foto: Zoo Plasy)

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..