UVNITŘ FOTOGALERIE – O polovinu méně voliér a klecí, zato větší prostor pro vystavované papoušky a další exotické ptáky. Tak vypadá letošní jubilejní 75. ročník výstavy exotického ptactva v Botanické zahradě Univerzity Karlovy v Praze na Albertově. „Voliér je skutečně co do počtu polovic proti předchozím letům, jsou však mnohonásobně větší a krásně vyzdobené přírodními materiály. Počty ptáků a dalších doprovodných druhů zvířat však zůstávají neměnné podobně jako vlastní skleníky botanické zahrady. Jen si výstavu užívají nejen návštěvníci, ale i ptáci sami,“ vysvětluje v katalogu výstavy její ředitel a předseda pořádajícího Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) Ladislav Žoha.
V duchu spolupráce handicapovaných lidí a ptáků
Letošní ročník výstavy nese podtitul „Pták člověku, lidé zvířatům“ a navazuje na nedávno zahájenou spolupráci organizátorů se středočeským Domovem Laguna pro mentálně postižené děti i dospělé. „V červnu tohoto roku vznikl „Projekt Laguna“. Název byl převzat od prvního ústavu pro postižené, se kterým byla navázána spolupráce. Mottem tohoto projektu je myšlenka – pomáhat si navzájem. Což v praxi znamená, že klienti Domova Laguna byli v červnu seznámeni s vybranou skupinou handicapovaných papoušků. Jednalo se především o několik kakaduů, aru a amazoňana,“ popisují pořadatelé v katalogu výstavy.
K TÉMATU: Klub přátel exotického ptactva vypsal výtvarnou soutěž k výstavě v Botanické zahradě
Záchraně a chovu handicapovaných papoušků se dlouhodobě věnuje Magdalena Žohová, hlavní pořadatelka výstavy a provozovatelka stálé expozice velkých papoušků KPEP v Botanické zahradě v Praze na Albertově. Přímo na výstavě jsou k vidění postižený kakadu bílý, kakadu žlutočečelatý či amazoňan modročelý, jejichž klece organizátoři umístili přímo u vchodu do hlavního skleníku Botanické zahrady a umožnili tak bezprostřední kontakt návštěvníků s těmito velkými papoušky. Další ochočený pár kakaduů bílých se nachází ve voliéře hned za hlavním vchodem do soustavy skleníků s pokladnou výstavy (při loňské výstavě v ní byli arové vojenští).
Výstava je letos menší, ale druhově není chudší
Samotná výstava letos zabírá výhradně velký skleník, kam pořadatelé soustředili i prodejné exempláře. Při předchozích ročnících byli ptáci určení na prodej separovaní do jednoho z vedlejších skleníků, kde byli v nepoměrně menších klecích. „Už dosti roků zde máme nové století a malé klícky ze 70. let toho minulého v očích veřejnosti prostě neobstojí,“ konstatuje Ladislav Žoha. „Výstava trvající déle než 14 dnů musí dopřát vystavovaným zvířatům maximum pohybu a pohodlí, jen tak dokážeme v dnešní době přesvědčit laickou veřejnost o smysluplnosti chovatelství exotického ptactva.“ Voliéry pro výstavu připravil a koncept naprojektoval známý chovatel aratingů a dalších jihoamerických papoušků Zdeněk Vandělík.
LOŇSKÝ ROČNÍK: Výstava v Botanické zahradě na pražském Albertově nabízí hlavně jihoamerické papoušky
Právě Zdeněk Vandělík v Botanické zahradě vystavuje vlastní odchovy aratingů hnědohrdlých a tmavohlavých. Z jihoamerických papoušků jsou k vidění nejmenší zástupci arů, arové červenoramenní zvaní „nobilisky“. V rámci stále expozice KPEP je možné vidět i aru araraunu a aru vojenského, z amazoňanů pak amazoňana oranžovokřídlého a již zmíněného amazoňana modročelého. Samostatnou voliéru obývají mníšci šedí, jediný druh papouška na světě, který si staví vlastní hnízdo z větviček a dokíže z nich vytvořit „hrady“ s mnoha vchody pro celou papouščí kolonii. Menší jihoamerické papoušky zastupuje aymara citrónový, který obývá společnou voliérku s neofémami modrokřídlými.
Nechybí řada barevných mutací
Z neofém jsou na výstavě ještě neofémy bourek a tyrkysové. Rosely se prezentují třemi druhy: roselou pestrou ve dvou barevných mutacích (červená a skořicová), roselou žluhlavou a roselou adelaidskou (penant). Kolekci australských papoušků doplňují častí obyvatelé voliér českých chovatelů: papoušci královští, papoušci nádherní, papoušci kouřoví, papoušci zpěvaví, ale i několik mutací andulek vlnkovaných a korel chocholatých. Méně častým zjevem je vystavovaný papoušek mnohobarvý. Pozornému návštěvníkovi neujde přírodně zbarvený kakariki rudočelý a hned ve vedlejší voliéře tentýž druh mutace lutino, který doslova září kanárkově žlutou barvou (kanáři na výstavě rovněž nechybí). Pestrobarevné lorie zastupují dva druhy: nedávno taxonomicky uznaný lori horský (na výstavě popsaný po staru jako lori mnohobarvý horský) a lori žlutohřbetý, kterého zapůjčil známý specialista na lorie a jejich systematiku Luboš Tomiška.
ČTĚTE TAKÉ: Botanická zahrada v Praze na Albertově má stálou papouščí expozici
Africké papoušky představuje papoušek senegalský, přírodně zbarvení a mutační alexandři malí a mutace agapornisů růžohrdlých, škraboškových a fišeri. Z drobných exotů jsou v Botanické zahradě k vidění například amadiny gouldové, chůvičky japonské, holoubci diamantoví, hrdlička jihoasijská, křepel harlekýn, zvonek himalájský, timálie čínská, dva druhy kruhooček (které v Botanické zahradě od roku 2012 létají volně a úspěšně se ve sklenících rozmnožují), kardinálové, pásovníci a další. Výstavu, kterou letos provází výtvarná soutěž pro děti i dospělé o věcné ceny, je možné navštívit denně od 10:00 do 18:00 hod. až do 31. srpna. Poslední den bude otevřeno pouze do 15:00 hod.